NewsyWcinasz bułkę w drodze do pracy? Mandat za jedzenie w aucie sięga 3 tysięcy zł

Wcinasz bułkę w drodze do pracy? Mandat za jedzenie w aucie sięga 3 tysięcy zł

Chyba każdemu choć raz zdarzyło się podczas prowadzenia samochodu zjeść kanapkę lub batonika. Tłumaczy się to zazwyczaj brakiem czasu. Wielu ludziom gest ten wydaje się zupełnie nieszkodliwy. Niestety jest to karalne. Jakie czekają za to konsekwencje? Mandat za jedzenie w aucie może dać po kieszeni.

Mężczyzna je burgera podczas prowadzenia samochodu
Mężczyzna je burgera podczas prowadzenia samochodu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pairhandmade

Jedzenie za kierownicą może dla wielu osób nie wydawać się aż tak rozpraszające jak rozmowa przez telefon. Takie myślenie jest błędne. Nie da się zaprzeczyć, że podczas spożywania posiłku nasza uwaga nie jest w pełni skupiona na sytuacji na drodze. Przede wszystkim jedząc coś, mamy zajęte obie dłonie. Może to znacznie utrudnić szybką reakcję na nieprzewidziane sytuacje na drodze.

Powszechnie wiadomo, że korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodom jest surowo zabronione i grozi mandatem w wysokości 500 zł. Okazuje się, że spożywanie posiłku za kierownicą również jest czynnością karalną. Wskazuje na to wyraźnie art. 63 pkt 5 ustawy prawa o ruchu drogowym. Ile może wynosić mandat za jedzenie w samochodzie?

Możesz dostać mandat, jeśli jesz podczas prowadzenia auta

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierującemu pojazdem, który przewozi osobę, podczas jazdy nie wolno palić ani spożywać pokarmów. Są jednak wyjątki. Prawo do jedzenia mają kierowcy samochodów ciężarowych, którzy przewożą osobę w kabinie kierowcy. Jeść mogą również kierowcy samochodów osobowych. Mandat za spożywanie jedzenia grozi jednak kierowcom taksówek.

Z artykułu 63 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym wynika, że większość kierowców nie jest objęta tym zakazem. Jednak taksówkarze, kierowcy autobusów oraz autokarów powinni w tej kwestii zachować szczególną ostrożność. Należy jednak pamiętać, że prowadząc samochód, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za inne osoby w pojeździe lub na drodze. Czynność, jaką jest prowadzenie auta, wymaga dużego skupienia i umiejętności. Dlatego też odradza się spożywania wszelkich posiłków podczas jazdy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z cytrynami

Jakie grożą konsekwencje za jedzenie podczas jazdy?

W wypadku zatrzymania kierowcy z powodu spożywania pokarmu w samochodzie, policjant ma prawo rozpatrzyć taką sytuację na dwa sposoby. Mandat za to wykroczenie wynosi 50 zł i na szczęście nie wiąże się z punktami karnymi. Jeśli jednak spożywanie pokarmu doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji na drodze, to wtedy funkcjonariusz może uznać to za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet 3 tysiące złotych. Warto podkreślić, że zasada ta dotyczy już nie tylko wcześniej wymienionych grup kierowców takich jak taksówkarze, kierowcy autobusów, autokarów czy tirów. Dotyczy wszystkich osób za kierownicą.