Wiedźma, ogórek i rzut butem. Oto najdziwniejsze świąteczne tradycje świata
24.12.2023 11:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polskie tradycje świąteczne są nam dobrze znane, ale jak to wygląda za granicą? Otóż zwyczaje w innych krajach mogą zaskoczyć i wprowadzić w prawdziwe rozbawienie. Dla nas mogą wydawać się dziwne, lecz to element kulturowy, który należy szanować niezależnie od miejsca zamieszkania. Niektóre są bardzo zabawne i niejeden Polak marzyłby o tym, by obchodzić tak święta w naszym kraju.
Co kraj to obyczaj — właśnie tymi słowami warto zacząć ten wpis, gdyż okazuje się, że mimo obchodzenia tych samych świąt, różne narodowości mają kompletnie inne tradycje. U nas śpiewamy kolędy, łamiemy się opłatkiem i zajadamy się 12 potrawami, lecz za granicą rzuca się butami i wiesza ogórki na choince. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej!
Tradycje świąteczne w innych krajach
Zaraz po Wigilii odpalasz telewizor i szukasz kultowego filmu "Kevin sam w domu"? Spokojnie, nie tylko Polacy mają tendencję do oglądania tej samej produkcji rok w rok. Szwedzi upatrzyli sobie bajkę "Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul", która dosłownie znaczy "Kaczor Donald i jego przyjaciele życzą wesołych świąt". Stacje telewizyjne emitują ją zawsze o 15:00, a przed telewizorami zasiadają miliony rodzin z całego kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Japończycy kochają kiczowate ozdoby i smażonego kurczaka, dlatego zarząd popularnej sieciówki KFC postanowił połączyć to w jedno i stworzyć świąteczną edycję smażonych przekąsek w ozdobnych kubełkach. Obywatele tego kraju kupują chrupiącego kurczaka tylko dlatego, że ma piękną świąteczną odsłonę. Czasami trzeba to zrobić z wyprzedzeniem, gdyż fast food nie wyrabia z produkcją.
Przenosimy się do Kataloni, a tam spotyka nas widok szopki, za którą widać pana w trakcie załatwiania potrzeb toaletowych. Brzmi jak absurd? Oj tak, lecz Katalończycy nazywają tę postać "El Caganer" i nie ma ona nic wspólnego z obrazą świąt, a wręcz przeciwnie to symbol dobrobytu, zdrowia i szczęścia. Jest to pasterz w charakterystycznym ubraniu, lecz w sklepach można kupić taką samą figurkę z podobizną Leo Messiego, Spidermana czy samego Donalda Trumpa. Ludzik ma za zadanie pokazać, że każdy z nas jest człowiekiem, a co za tym idzie, mamy swoje potrzeby fizjologiczne, których nie da się zatrzymać.
Tradycje świąteczne z całego świata
W Czechach pielęgnuje się zwyczaj, który Polacy znają z polskich wesel. Mowa o zabawie z butami, gdzie trzeba rzucić pantoflem za siebie, a to jak będzie skierowany, powie nam, czy wkrótce znajdziemy "drugą połówkę". Przenosimy się nieco wyżej na mapie Europy i trafiamy do Niemiec, gdzie na choince wiszą bombki w kształcie ogórka. Konkretnie mowa o jednej bombce, która jest skryta między gałęziami iglaka. Które dziecko zlokalizuje ją najszybciej, otrzyma specjalny smakołyk.
Ostatni zwyczaj wywodzi się z Gwatemali i pokazuje, jak śmiertelnie poważnie jej obywatele traktują czystość. Wierzą, że sam diabeł czyha w zakamarkach posesji i aby się go pozbyć, trzeba zebrać wszystkie śmieci z podwórek i ulic, a następnie ułożyć je w wysoki stos. Na jego czubku umieszcza się podobiznę diabła, a śmieci zostają podpalone. Zwyczaj nazywa się to La Quema del Diablo, czyli "Spaleniem Diabła". Robi się to przed nowym rokiem kalendarzowym, by mieć "czystą kartę" na kolejne 12 miesięcy.