NewsyWigilia w niedzielę namieszała katolikom. Czy wystarczy iść tylko na pasterkę?

Wigilia w niedzielę namieszała katolikom. Czy wystarczy iść tylko na pasterkę?

Czy w wigilię trzeba iść do kościoła?
Czy w wigilię trzeba iść do kościoła?
Źródło zdjęć: © Freepik | asphotostudio

24.12.2023 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczna Wigilia wypada w niedzielę, co oznacza, że katolicy są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. Sprawia to, że wielu zaczyna się zastanawiać nad tym, czy wystarczy jedynie iść na pasterkę, czy trzeba tego dnia zaliczyć dwie wizyty w kościele? Wyjaśniamy.

Święta w tym roku nieźle nas zaskoczyły, gdyż Wigilia wypada w niedziele, co oznacza, że jest to tym samym ostatnia, czwarta niedziela adwentu. Dla katolików ten czas to sowite przygotowania się na Boże Narodzenie. Jak mówi tradycja i nakaz ze strony kościoła, na przełomie 24 i 25 grudnia odbywa się pasterka, czyli msza poświęcona narodzinom samego Jezusa. Co w takim razie z mszą niedzielną? Czy trzeba na niej być?

Czy w wigilię trzeba iść do kościoła?

24 grudnia wypada ostatnia niedziela adwentu, która jest jak każda inna, świętem nakazanym. Oznacza to, że trzeba wtedy udać się na mszę świętą i powstrzymać się od prac niekoniecznych. Nieprzestrzeganie tych praw jest równoznaczne z popełnieniem grzechu ciężkiego. Mówi o tym sam Kodeks Prawa Kanonicznego. Jakie jeszcze dni należą do świąt nakazanych? Najbliższe to:

  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – 1 stycznia,
  • Trzech Króli – 6 stycznia
  • pierwszy dzień Wielkanocy (święto wypadające w różnych datach),
  • Wniebowstąpienie Pańskie (święto ruchome),
  • Zielone Świątki (święto ruchome).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można iść jedynie na pasterkę?

Jeśli myślisz, że uda ci się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, to niestety musimy cię zmartwić. Uczestniczenie w samej pasterce nie wystarczy, gdyż dzień poprzedzający Boże Narodzenie (pasterka zaczyna się po północy, co oznacza, że zalicza się do 25 grudnia) to niedziela zwykła, która również wymaga pojawienia się katolika na mszy. Kalendarz liturgiczny nie przewiduje żadnych ustępstw w tej sprawie. Ponadto, w dzień Wigilii nie powinieneś się przepracowywać, a stawiać na odpoczynek i obchodzenie świąt.

Co ciekawe, uczestnictwo we mszy świętej niedzielnej jest obowiązkowe, natomiast sama pasterka nie. Wiele osób decyduje się na uroczystą, nocną mszę, gdyż ta zwalnia z obowiązku odwiedzania kościoła w Boże Narodzenie. 25 grudnia to również święto nakazane, lecz nikt nie powiedział, o jakiej porze należy uczestniczyć w mszy świętej,. Ważne, by się pojawić i wspólnie przeżyć ten piękny czas.

Wizyta w kościele.
Wizyta w kościele.© Freepik | freepik

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz uczestniczyć we mszy 24 grudnia, czekają cię przykre konsekwencje. Z racji, że brak obecności w kościele jest grzechem ciężkim, nie będziesz w stanie przyjąć komunii podczas kolejnych dni. Jedyne, co cię ratuje, to spowiedź, lecz umówmy się, znalezienie wolnego księdza w okresie świątecznym graniczy z cudem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także