Wlej do czajnika i zagotuj. Kamień zniknie bez octu i cytryny
Kamień w czajniku osadza się przez twardą wodę najczęściej na ściankach i grzałce czajnika. Dlatego dowiedz się, jak odkamienić czajnik bez octu oraz przykrego zapachu.
Sposób ten sprawdzi się niezależnie od tworzywa, z jakiego czajnik jest wykonany oraz wykorzystuje dostępny i tani produkt. Wcale nie jest to ocet, którego zapach jest często drażniący i unosi się w całym domu. Podpowiadamy jak odkamienić czajnik równie skutecznie i szybko.
Jak odkamienić czajnik bez octu?
Trik polega na użyciu coca-coli, która nie tylko służy do picia. Do czajnika wystarczy wlać szklankę napoju i zalać go odrobiną wody, a następnie wszystko zagotować. Działanie coli jest silnie czyszczące oraz odkamieniające, przez co efekt będzie od razu widoczny. Po zagotowaniu mieszanki należy ją wylać i przepłukać czajnik kilkukrotnie pod bieżącą wodą. Jeśli kamienia jest dużo, to należy powtórzyć zabieg do całkowitego wyczyszczenia wnętrza czajnika. Dobrą alternatywą dla coli jest kwasek cytrynowy lub napój na bazie cytryny.
Pozostałe sposoby na pozbycie się kamienia
- Aspiryna to nie tylko skuteczny lek, ale świetny odkamieniacz i wybielacz, który sprawdzi się do wielu zadań. Do zalanego czajnika wodą wystarczy wrzucić 2 tabletki leku i zagotować mieszankę, a następnie pozostawić na około 2 godziny. W tym czasie rozpuszczona aspiryna wygryzie cały osad. Często zdarza się tak, że zabieg należy powtórzyć, ale mimo to, jest on niezwykle skuteczny.
- Plastry cytryny, to w pełni naturalny odkamieniacz. Wystarczy pokroić owoc w plastry razem ze skórką i wrzucić do czajnika wypełnionego do połowy wodą. Następnie zagotuj wodę z cytrynami jak zazwyczaj, a na koniec wylej i wypłucz czajnik wodą.
- Obierki ziemniakasą nietypowym rozwiązaniem, ale bardzo skutecznym. Należy wrzucić je do czajnika i zagotować mieszankę. Teraz wystarczy poczekać około 3 godzin na pożądany efekt oraz wypłukać czajnik.
Jakie są plusy regularnego odkamieniania?
Regularne czyszczenie czajnika poprawia:
- jego wydajność oraz skraca czas gotowania wody;
- wygląd wizualny urządzenia, przez co chętniej z niego korzystamy;
- smak przygotowanego napoju np. kawy lub herbaty;
- oraz przedłuża żywotność czajnika, bez konieczności wymiany go na nowy.