Nie wyrzucaj obierek! Zrobisz z nich nawóz za 0 zł, który mocno pobudzi rośliny do życia
Wykorzystanie kuchennych odpadów do odżywiania roślin jest tanim i ekologicznym sposobem dbania o uprawy. Nawóz z obierek ziemniaka to doskonały preparat pomagający uchronić rośliny przed chorobami i wzmocnić je. Podpowiadamy, jak z niego korzystać.


Ziemniaki mają wiele zastosowań nie tylko w kuchni. Również ich skórki nie muszą być traktowane jak kuchenne odpadki i lądować w koszu. Są równie pożyteczne jak wnętrze bulw. Jeśli uprawiasz ogródek, powinieneś koniecznie wypróbować domowy nawóz z obierek ziemniaka. To bardzo dobra odżywka dla wielu roślin.
Dlaczego warto zrobić nawóz z obierek ziemniaka?
Nawóz z obierek ziemniaka jest w zasadzie darmowy, ponieważ do jego przygotowania potrzebujesz tylko kuchennego odpadu, który w innym przypadku wyrzuciłbyś do kosza. Jest również ekologiczny. Jego największą zaletą jest jednak to, że ma w sobie mnóstwo substancji odżywczych, które wspomagają prawidłowy rozwój roślin. Skórki ziemniaków zawierają potas, który jest niezbędny do procesu fotosyntezy i rozprowadzania substancji odżywczych do wszystkich części rośliny. Znajdują się w nich również konieczne do prawidłowego wzrostu roślin żelazo oraz magnez, stymulujący rozwój korzeni fosfor czy przyspieszająca kiełkowanie nasion skrobia. W obierkach są również: wapń, błonnik, witaminy A, B oraz E. Właśnie dzięki temu nawóz z obierek chroni rośliny przed chorobami, a także wzmacnia kolor liści oraz kwiatów.

Nawóz z obierek ziemniaka jest tani i ekologiczny. Fot. Genialne.pl


Zobacz również: Co się stanie, jeśli włożysz róże do ziemniaków? Sprawdzona metoda czy ogrodniczy mit?
Jak zrobić nawóz z obierek ziemniaka?
Wykonanie nawozu jest bardzo łatwe i tanie (w końcu wykorzystujesz kuchenny odpad, który i tak wylądowałby na śmietniku).
- Wrzuć obierki do garnka i zalej gorącą wodą w proporcji 1:10.
- Pozostaw napar do całkowitego wystygnięcia.
- Przecedź preparat, by oddzielić go od zużytych skórek.
- Pamiętaj, by nie solić wywaru. To utrudniłoby roślinom pobieranie z ziemi wody.


Jak stosować nawóz z obierek?
Nawóz z obierek da najlepsze skutki, jeśli będziesz stosował go zgodnie z kilkoma zasadami.
- Nawozu nie musisz rozcieńczać.
- Stosuj go do podlewania roślin co 3 lub 4 tygodnie.
- Ta odżywka najlepiej sprawdzi się w przypadku warzyw korzeniowych, malin, truskawek, a także porzeczek.

Obierki z ziemniaka to świetny materiał na nawóz. Fot. Pexels


Jak inaczej wykorzystać obierki z ziemniaka z ogrodzie?
Nawóz z obierek ziemniaka nie jest jedynym możliwym sposobem na wykorzystanie tego kuchennego odpadu do odżywiania roślin.
- Obierki możesz równie dobrze rozsypać bez wcześniejszego przetworzenia. To dobry sposób, by odżywić np. maliny, porzeczki oraz inne rośliny jagodowe. Nie powinieneś rozsypywać ich jednak w okolicy pomidorów, papryki oraz innych roślin narażonych na choroby grzybowe.
- Dobrym pomysłem jest również podlewanie roślin wodą po gotowaniu ziemniaków. Ona również zawiera skrobię i mikroelementy wspierające wzrost. Dodatkowo pobudza mikroorganizmy żyjące w glebie. Jeśli chcesz wykorzystać wodę z ziemniaków w ogrodzie, musisz pamiętać, by jej nie solić.
Zobacz również: Zjeść do obiadu czy wyrzucić? Co zrobić z ziemniakami, jeśli wypuściły już pędy?



