PoradyDomowe trikiWlewam na patelnię i podgrzewam. Spalenizna sama odchodzi

Wlewam na patelnię i podgrzewam. Spalenizna sama odchodzi

Przypalona patelnia to nie koniec świata.
Przypalona patelnia to nie koniec świata.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Eduard
20.12.2023 19:10, aktualizacja: 10.01.2024 18:00

Przed świętami nikt nie chce dopisywać do listy wydatków nowej patelni. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy naczynie się zniszczy lub spali. Istnieją proste, domowe triki, które uratują patelnię w czasie świątecznej gorączki.

Patelnia jest nieodłącznym elementem każdej kuchni. Wykorzystujesz ją do podgrzewania i smażenia różnego rodzaju potraw, niekiedy nawet kilka razy dziennie. W rezultacie, po pewnym czasie jej wygląd zaczyna odbiegać od pierwotnego.

Czy istnieje sposób, aby przywrócić jej dawną świetność? Oczywiście, że tak. Przygotowałam dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą uratować porysowaną i przypaloną patelnię. Zamiast wyrzucać ją od razu do kosza, spróbuj najpierw uratować ją moją metodą.

Co zrobić z porysowaną patelnią?

Porysowana patelnia to chyba dla każdego, kto lubi gotować, prawdziwy koszmar. Korzystanie z niej staje się uciążliwe, a jej mycie — potwornie męczące. Często sami wina za taki stan rzeczy leży po twojej stronie, ponieważ używasz nieodpowiednich narzędzi do mieszania czy obracania potraw, które rysują powierzchnię patelni. Na szczęście, nie oznacza to jej definitywnego końca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Okazuje się, że w prosty i niewymagający wiele wysiłku sposób można odnowić patelnię. Wystarczy dokładnie ją umyć, a następnie osuszyć powłokę za pomocą papierowego ręcznika. Następnie należy rozgrzać naczynie i wsypać na nie dużą ilość soli. Kluczowe w tym procesie jest cierpliwe oczekiwanie, aż sól się zarumieni. Po kilku minutach zetrzyj ją za pomocą papierowego ręczniczka. Ta metoda sprawdzi się do patelni żeliwnych oraz aluminiowych. Nie zaleca się stosowania jej do patelni z powłoką teflonową.

Jak uratować przypaloną patelnię?

Innym problemem, z którym często mierzymy się podczas korzystania z patelni, jest przypalanie jej. Zazwyczaj dochodzi do tego w najmniej odpowiednim momencie (np. w czasie smażenia ryby na święta). Wystarczy na chwilę się odwrócić i dochodzi do kuchennej katastrofy.

W takiej sytuacji należy działać szybko i patelnię (jeszcze zanim ostygnie!) namoczyć w wodzie z płynem do naczyń. Dzięki temu brud zmięknie, co ułatwi jego usunięcie. Niekiedy jednak zabrudzenia są na tyle poważne, że pozbycie się spalenizny tym sposobem zabiera mnóstwo czasu i energii. W takiej sytuacji warto wypróbować inną sztuczkę. Wymieszaj 2 łyżki octu i 1/2 szklanki wody. Patelnię zanurz w miksturze na kilkanaście minut, a następnie umyj jak zwykłe. Ślady spalenizny powinny momentalnie zniknąć. Ta mieszanka sprawdzi się do czyszczenia wszystkich nieemaliowanych powierzchni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także