Wygrał nawet z malinami. Ten krzew, to hit działkowców w tym sezonie
Słodkie jeżyny to smak wakacji u babci, gdzie zrywało się je prosto z krzaka. Jeśli chcesz wrócić do tych beztroskich czasów, koniecznie zasadź jeżyny w swoim ogrodzie. Istnieje pewna odmiana, która jest pozbawiona kolców i daje nawet do 30 kg owoców rocznie! Jak uprawiać jeżyny w ogrodzie?
04.03.2024 12:53
Bezkolcowa jeżyna Gigant, to prawdziwy hit wśród ogrodników. Jej uprawa jest bardzo prosta, a podczas zbierania owoców nie trzeba się martwić o zranienia, jak to bywa w przypadku dzikich krzaków. Jeśli zasadzisz ją teraz, możesz się doczekać pierwszych plonów już tego lata.
Jaką odmianę jeżyny bezkolcowej wybrać?
Pojawienie się jeżyny bezkolcowej na rynku ogrodniczym, było jak strzał w dziesiątkę. Wielu działkowców wstrzymywało się z sadzeniem tej rośliny w ogrodzie w trosce o bezpieczeństwo zwierząt i dzieci. Posiadanie ciernistego krzaka na posesji bywa ryzykowne, dlatego większość rezygnowała z tych pysznych owoców aż do teraz. Od niedawna w sklepach możesz kupić bezkolcowe jeżyny, które po osiągnięciu pełnej dojrzałości są w stanie wydać nawet 30 kg owoców rocznie.
Jeden z najpopularniejszych gatunków to jeżyna Gigant, która błyskawicznie się rozrasta i daje słodko-kwaśne owoce idealne do przetworów i soków. Poza nią warto wyróżnić takie odmiany jak: Arapaho, Black Satin, Brzezina czy Chester. Którą jeżynę ty wybierzesz?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uprawiać jeżyny w ogrodzie?
Jeżyny lubią kwaśne, żyzne podłoże, a jeśli zależy ci na szybkich zbiorach, musisz dobrze zadbać o sadzonkę. Krzak lubi organiczne nawozy o lekko kwaśnym odczynie. Roślina uwielbia mocno nasłonecznione miejsce. Silne słońce oznacza suchą ziemię, więc nie zapomnij o regularnym podlewaniu. Jedna solidna dawka wody na tydzień powinna jej wystarczyć.
Jeżyna to krzew, a jak wiemy, te lubią być podcinane. Warto jej zafundować ostre cięcie raz w roku, w okresie jesiennym, gdy jest już po okresie zbiorów. Jeżyny powinno się sadzić jesienią, lecz jeśli kusi cię, by nabyć krzak już teraz, możesz zasadzić je z początkiem wiosny, gdy zacznie się okres wegetacji roślin. Czego nie lubi jeżyna? Jest to dość wytrzymały krzak i mało co jest w stanie go zabić. Jeśli masz w ogrodzie małą sadzonkę, zadbaj, by nie znalazła się w strefie zimnych przeciągów. Złe warunki mogą spowolnić jej rozwój, przez co nie będzie chciała się rozrastać, a słodkie jeżyny latem będą jedynie marzeniem.
Dlaczego warto uprawiać jeżyny?
Jeżyny mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a ich regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy naszej odporności. Zaledwie garść owoców dostarcza mnóstwo witaminy C, B2, A, E, K. Do tego nie wolno zapomnieć o minerałach jak wapń, żelazo, potas, cynk czy sód. Lekarze twierdzą, że jeżyny to naturalny lek na raka. Wszystko za sprawą przeciwutleniaczy, które niszczą wole rodniki, kumulujące się w naszym ciele. Pomijając kwestie zdrowotne, kto nie chciałby latem zjeść garści soczystych owoców prosto z ogródka?