DomRośliny doniczkoweW tym roku posadź na wiosnę... granaty! Trzymaj się tych wskazówek

W tym roku posadź na wiosnę... granaty! Trzymaj się tych wskazówek

Jak sadzić granaty?
Jak sadzić granaty?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Bilal photos
03.03.2024 18:19

Czy wiesz, że w Polsce można uprawiać egzotyczne owoce? Oczywiście nie będzie to plantacja na skalę światową, ale niektóre z nich można wyhodować w zaciszu swojego domu. Dziś skupimy się na granatach, które zazwyczaj kupujemy w sklepie. Jak się okazuje, można dorobić się sporo owoców z własnego drzewa. Jak sadzić granaty? To nie takie trudne jak myślisz.

Wielu z was zastanawia się, jak sadzić granaty w Polsce, skoro nasz kraj jest raczej nieodpowiednim miejscem na tego typu drzewa. Roślina nie będzie mieć szans na wolności, lecz w domowym zaciszu można się doczekać drzewa ze słodkimi owocami. Czy można posadzić pestki granatu? Po jakim czasie owocuje granat? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Jak sadzić granaty w Polsce?

Granat właściwy to bardzo stare drzewo, które wspominane jest już w czasach biblijnych. Naturalnie rośnie w Azji, na terenie ciepłych krajów, gdzie wysokość drzewa może sięgać nawet pięciu metrów. Jak sadzić granaty w naszym kraju, skoro warunki nie są zbyt sprzyjające? Otóż drzewko można rozwijać w domu, gdzie jesteśmy w stanie stworzyć mu odpowiednie warunki do rozwoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zacząć uprawę granatu?

Masz aż trzy opcje. Pierwsza to kupienie gotowej sadzonki miniaturowego drzewa, które nie przekroczy metra wysokości. Druga opcja to próba ukorzenienia gałęzi, a trzecia to sadzenie granatu z pestki. Pierwsza ma największe szanse na przetrwanie, natomiast dwie kolejne są obarczone pewnym ryzykiem. Ukorzenienie gałęzi jest dość trudne i wymaga zakupu specjalnych preparatów, które pobudzają gałązkę do wypuszczenia korzeni.

Jak sadzić granaty z pestek? Tutaj sytuacja jest nieco lepsza, bo wystarczy kupić owoc w markecie i oddzielić pestki od miąższu. Muszą być czyste i suche, by można było spróbować je ukorzenić. Proces kiełkowania sprowadza się do zapakowania pestek w mokry ręcznik papierowy i umieszczenie ich w plastikowej torbie. Po kilku dniach nasiona wypuszczą pierwsze zalążki, które można umieścić w ziemi.

Jak pielęgnować małe granaty?

Skoro już wiesz, jak sadzić granaty, połowa drogi za tobą. Teraz wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, a przy dobrych wiatrach jesteś w stanie zebrać owoce za około sześć lat. Jak uprawiać granaty w domu? Latem trzymaj je w ciepłym, jasnym pomieszczeniu i dbaj o to, by zawsze miały wilgotną ziemię. Tropikalne drzewa lubią, gdy jest mokro i ciepło, więc bez tego ciężko mówić o jakiejkolwiek uprawie granatów.

Kiedy doczekasz się pierwszych kwiatów, musisz je samodzielnie zapylić. Wystarczy, że wetkniesz mały pędzelek do kielicha kwiatu i przeniesiesz pędzelek do następnego. W ten sposób będzie miała miejsce wymiana pyłku, dzięki czemu dojdzie do zapylenia.

Zimą przenieś drzewko do ciemniejszego pomieszczenia, gdzie będzie miało czas na spoczynek i regenerację. Granat może zrzucić liście, lecz nie jest to powód do obaw. Roślina potrzebuje czasu na odzyskanie sił, a do tego potrzebne są jej odpowiednie warunki. Już wiesz, jak sadzić granaty! Przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie cierpliwości drzewo podziękuje ci pysznymi owocami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także