Balkon i ogródOgródPrzekopywanie ogródka może sprawić, że chwasty zaatakują. Jak się ich pozbyć?

Przekopywanie ogródka może sprawić, że chwasty zaatakują. Jak się ich pozbyć?

Tylko tak pozbywam się chwastów z ziemi
Tylko tak pozbywam się chwastów z ziemi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | encierro
04.03.2024 07:33

Wiosenne prace ogrodowe przed nami, a to oznacza, że oprócz ostrego cięcia krzewów czeka nas przekopywanie ziemi. Po zimie na naszych rabatach oraz grządkach pierwsze pojawiają się chwasty, z którymi każdy walczy jak może. Stosowanie chemicznych preparatów nigdy nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, przez co wielu sięga po łopatę. Czy to najlepsza metoda na pozbycie się chwastów z ogrodu?

Wielu ogrodników już teraz chce przekopać ziemię na wiosnę, aby pozbyć się rosnących w niej chwastów. Zielsko to nasz największy wróg, a tam, gdzie się pojawia, zabiera roślinom dostęp do składników mineralnych. Z tego powodu najprościej jest złapać za łopatę i metr po metrze niszczyć kiełkujące chwasty. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nasz wysiłek może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Czy przekopywanie pobudza chwasty?

Czy przekopanie ziemi w ogródku usunie chwasty?

Przed nowym sezonem wegetacyjnym należy odpowiednio przygotować glebę pod rozsady, a oprócz nawożenia znakomicie sprawdzi się do tego jej przekopanie. Zabieg ten daje wiele korzyści, a przede wszystkim napowietrza glebę oraz sprawia, że ziemia przepuszcza o wiele więcej wody. Co więcej, dzięki temu zabiegowi niszczymy zimujące w niej larwy szkodników, a przyciągamy naturalnych dokarmiaczy podłoża w postaci dżdżownic. Zabieg ten jest także najprostszym sposobem na pozbycie się chwastów z ogrodu, które są nie lada problemem w uprawie roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozluźnienie gleby w ogrodzie może wcale nie być zabójcze dla chwastów, a co więcej tylko im pomóc we wzroście. Bardzo często ziarna zielska są głęboko pod ziemią, a kiedy wyciągniemy je na powierzchnię, zaczną rosnąć bardzo szybko. W efekcie, zamiast je zniszczyć, tylko pomożemy im w utrudnianiu nam życia. Przekopywanie ogródka może sprawić, że wepchniemy nasiona chwastów do ciepłej gleby, a pod wpływem temperatury zaczną kiełkować, doprowadzając nas do białej gorączki. Jak pozbyć się chwastów z ziemi? Jest na to patent.

Co jest dobre na chwasty?

Zamiast łopaty lub grabi o wiele lepszym rozwiązaniem na chwasty będzie ściółkowanie. Z pewnością zastanawiasz się, co podłożyć, żeby nie rosły chwasty? Najlepiej wykorzystać do tego grubszą warstwę ściółki, która odetnie zielsku dostęp do światła, co znacznie osłabi jego wzrost, a przede wszystkim korzenie.

Z tego powodu nasza ściółka na chwasty powinna mieć nie mniej niż 10 cm. Pojedynczy zabieg nie rozwiąże naszego problemu w ciągu zaledwie jednego sezonu. Jeśli zdecydujesz się stosować na chwasty w ogrodzie ściółkowanie, to musi być to systematyczny zabieg, aby sposób miał szanse zadziałać. Dzięki temu naturalnie, a przede wszystkim skutecznie wymiecie z gleby chwasty na długo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także