PoradyWypada przynieść sztuczne kwiaty na pogrzeb? Czasami nawet trzeba

Wypada przynieść sztuczne kwiaty na pogrzeb? Czasami nawet trzeba

Sztuczne kwiaty na grobie.
Sztuczne kwiaty na grobie.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Kinek00
21.03.2024 16:49

Pogrzeb to bardzo trudne doświadczenie. Szczególnie jeśli było się blisko z osobą, która zmarła. Wiele osób udając się na cmentarz, zastanawia się, czy wypada przynieść na ostatnie pożegnanie sztuczne kwiaty. Dla wielu jest to faux-pas, czy mają rację?

Istnieją zagorzali zwolennicy, ale również przeciwnicy sztucznych kwiatów. Co prawda, wręczając komuś okazjonalny bukiet, raczej trudno sobie wyobrazić, że kwiaty będą sztuczne. Inaczej ma się to jednak w kwestii ostatniego pożegnania. Sztuczne kwiaty na cmentarzach raczej nikogo nie dziwią. Niektórzy jednak nie wyobrażają sobie wieńca lub wiązanki pożegnalnej bez żywych kwiatów. Okazuje się, że na pogrzeb jest nawet wskazane, aby w pewnych porach roku, przynieść sztuczne kwiaty. Głos w tej sprawie zabrali eksperci!

Czy sztuczne kwiaty na pogrzeb to obciach?

Z powodu mniejszych kosztów oraz możliwości powtórnego wykorzystania, coraz więcej osób decyduje się na przeróżne ozdoby i dekoracje ze sztucznych kwiatów. Jednak w świadomości wielu ludzi zastąpienie żywych kwiatów sztucznymi, to kwintesencja kiczu, brzydoty oraz słabej jakości. Dodatkowo dla części osób fakt przyniesienia na pogrzeb wiązanki ze sztucznych kwiatów, to po prostu faux-pas. Czy rzeczywiście nie wypada przynieść sztucznych kwiatów na pogrzeb? Głos w tej sprawie postanowili zabrać eksperci.

Więdnące kwiaty sprawią, że nagrobek będzie wyglądał na zaniedbany. Dlatego jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie często odwiedzać zmarłego, warto zastanowić się nad zakupem sztucznych kwiatów. Dzięki nim ofiarowany na znak pamięci bukiet lub wieniec dłużej będzie mógł zdobić nagrobek. (...)wiele zakładów pogrzebowych oferuje godne uwagi wieńce wykonane ze sztucznych kwiatów. Ich jakość jest coraz lepsza i nierzadko różnica między nimi a wieńcami z kwiatów żywych jest niezauważalna.

Eksperci z Centrum Pogrzebowego

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zalety sztucznych kwiatów

Na pewno sztuczne kwiaty są dużo bardziej wytrzymałe. Jeśli położysz na grobie bukiet lub wiązankę z żywych kwiatów, to może je niestety szybko zniszczyć mróz, deszcz, a nawet zbyt silne słońce. Dlatego sztuczne wiązanki są polecane szczególnie na pogrzeby odbywające się zimą i latem. Należy pamiętać, że żywe kwiaty, choć są piękne i ładnie pachną, to po kilku dniach niestety i tak zwiędną. Żywe rośliny często gubią też liście lub płatki, które potem trzeba posprzątać z płyty nagrobnej. Niezwykle ważnymi czynnikami wskazującymi na plusy zakupu sztucznych kwiatów jest na pewno to, że służą one zdecydowanie dłużej, łatwiej je transportować oraz często są dużo tańsze.

Dodatkowo żywe kwiaty mogą swoim pyłkiem ubrudzić grób. Wymagają także regularnego podlewania lub wymiany wody w wazonie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale w skrajnych przypadkach żywe kwiaty mogą również uczulić żałobników. Otóż niektóre osoby są niezwykle wrażliwe i kiedy znajdują się w ich bliskim otoczeniu żywych kwiatów, to uaktywnia się ich alergia. Pożegnanie więc bliskiej osoby sztucznymi kwiatami, wcale nie jest obciachem. Ważne jednak, aby przyniesiony bukiet lub wieniec wyglądał ładnie i estetycznie. A w dzisiejszych czasach produkcja sztucznych ozdób posunęła się bardzo do przodu, więc nie powinno być z tym problemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także