"Z pozoru niewinna sytuacja". Seniorzy regularnie narażeni są na straty
Nie od dziś bezpieczeństwo seniorów jest tematem, na który zwracamy społecznie uwagę. Akcje informacyjne oraz rozmowy minimalizują ryzyko kradzieży ich oszczędności lub dobytku całego życia. Tym razem nie chodzi o nowe sposoby oszustów, a coś znacznie ważniejszego, ale mało który senior zwraca na to uwagę. Co jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa seniorów?
Osoby starsze często są niezwykle samotne i zazwyczaj pozostawione same sobie. Z tego powodu bardzo mocno szukają kontaktów z innymi ludźmi i pewnie każdy z nas zna starszą panią lub pana, którzy zawsze chętnie porozmawiają o przysłowiowej pogodzie. Nie sposób wtedy nie poświęcić im kilku minut swojego czasu, ale nie każdy rozmówca, na jakiego trafiają, ma dobre intencje. Brak czujności oraz zbyt duża ufność mogą narazić seniorów na kradzież.
Jaki błąd wpływa na bezpieczeństwo seniorów?
Emeryci, którzy są samotni, wiele spraw muszą załatwiać sami, a to oznacza, że stanowią łatwy kąsek dla potencjalnych złodziei. Taką sytuację przedstawiła na swoim Instagramie policjantka Małgorzata Sokołowska, która podczas wizyty na poczcie widziała niezwykle niebezpieczne dla seniorki wydarzenie. Funkcjonariuszka była świadkiem bardzo niepozornej i na pierwszy rzut oka miłej sytuacji, która mogła mieć tragiczne skutki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chroń się dzięki prostym trikom!
Spotkana przez nią seniorka przyszła po godzinie 20 na placówkę poczty, aby opłacić swoje wszystkie rachunki gotówką. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w tym samym oddziale poczty znajdował się tłum ludzi, a pieniądze wysypywały się z babcinego portfela. Emerytka radośnie i głośno rozmawiała z pracownicą poczty, co jeszcze bardziej przykuło uwagę policjantki. Natura śledczego dała za wygraną, w wyniku czego na profilu @z_pamietnika_policjantki pojawił się gorący apel do seniorów oraz ich rodzin:
Czy kradzież to jedyne niebezpieczeństwo seniorów?
Historia starszej pani z poczty mogła mieć tragiczne konsekwencje, ponieważ emerytka sama siebie naraziła na potencjalną kradzież. Samotny spacer na pocztę po zmierzchu, a w dodatku z pokaźną sumą gotówki sprawia, że taka okazja przyciągnęłaby niejednego złodzieja. Gdyby ta seniorka opłacała tak samo radośnie rachunki o innej porze dnia, maksymalnie zwiększyłaby swoje bezpieczeństwo. Starsze osoby bardzo często nie zdają sobie sprawy, ile mogą stracić poprzez tak nieprzemyślane zachowania oraz zbyt dużą ufność wobec innych.
Z tego powodu warto przestrzegać emerytów oraz podsuwać im rozsądne rozwiązania, które nawet potencjalnie nie narażą ich na straty. Tak samo dotyczy to bezpieczeństwa seniorów podczas ważnych telefonów lub w internecie, gdzie nie brakuje oszustów. Bezwiedne podawanie swoich danych osobowych jest równie częstym błędem wielu emerytów, ponieważ z łatwością ktoś może je ukraść, sprzedać lub wykorzystać w złych intencjach.