PoradyDomowe trikiZabieram z apteczki i wrzucam do wazonu. Bez szybko nie zwiędnie

Zabieram z apteczki i wrzucam do wazonu. Bez szybko nie zwiędnie

Tak ratuję bez w wazonie
Tak ratuję bez w wazonie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | kateej
12.04.2024 15:40

Piękne i pachnące kwiatostany bzów zachęcają, aby przynieść je do domu z wiosennego spaceru. Nie tylko wyglądają obłędnie, ale też od razu wprowadzą świeżość. Jednak wiele osób ma z nimi kłopot. Błyskawicznie marnieją i nie wyglądają dobrze. Jak przedłużyć żywotność kwiatów bzu w wazonie? Jest na to kilka patentów!

Dla zapachu bzów można stracić głowę, a charakterystyczne kwiatostany mocno różnią się od popularnych kwiatów ciętych. Z tych powodów warto mieć je w swoim wazonie i wiedzieć, jak skutecznie o nie zadbać. Co dodać do bzów, aby postały naprawdę długo? Co zrobić, żeby nie zaczęły opadać oraz marnieć? Wszystko, co potrzebne do ich reanimacji masz pod ręką.

Dlaczego bez więdnie w wazonie?

Jeśli uważasz, że bzom wystarczy wazon i woda, to nie dziw się, że szybko oklapną. Kluczowe dla ich trwałości jest, to w jaki sposób o nie zadbasz po przyniesieniu do domu. Odpowiednie cięcie łodyg to kluczowy zabieg, aby bez nie więdnął w wazonie. Koniecznie przytnij końcówki badyli bzu pod kątem, ale tak, aby ich nie złamać. Do tego idealnie nada się ostry i czysty nóż. Kolejnym powodem więdnięcia kwiatów bzu jest brudny wazon, ale też jego nieodpowiedni kształt. W zbyt niskim naczyniu bukiet nie będzie prezentował się dobrze, a do odbije się na kondycji kwiatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podstawą dbania o bez w wazonie jest woda, ale wcale nie przysłuży się mu ta zimna, która powinna zostać zarezerwowana dla tulipanów i róż. Bzom dobrze będzie się stało w lekko letniej, a przede wszystkim czystej wodzie. Najlepiej, jeśli będzie odstana oraz wymieniana codziennie. Poza tym bez w wazonie nie zwiędnie, jeśli postawisz go w chłodnym oraz zacienionym miejscu, bez bezpośredniego kontaktu ze źródłami ciepła oraz słońca. Jak jeszcze uratować bez w wazonie? Jeśli widzisz, że kwiaty ledwo zipią, to najwyższa pora do działania.

Co dodać do bzu w wazonie?

Jak przedłużyć żywotność kwiatów bzu w wazonie? Wystarczy, że sięgniesz do domowej apteczki po aspirynę, która jest nieocenionym wspomagaczem dla kwiatów ciętych. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy działa o niebo lepiej niż drogie i mało efektywne preparaty, które w sklepach kosztują całkiem sporo. Jedna tabletka dodana do dwóch litrów wody w wazonie, błyskawicznie zrobi ogromną różnicę.

Bukiet bzów w wazonie zachowa żywotność, jeśli do wody dodasz 1 łyżeczkę cukru i octu oraz kilka kropli Ace, które w tym przypadku jest twoim nieocenionym przyjacielem. Innym, ale równie dobrym rozwiązaniem, które uratuje bzy w wazonie, jest miedziana moneta zakwaszająca wodę. Dzięki temu ograniczy powstawanie grzybów i pleśni, które przez łodygę mogłyby dostać się do wnętrza bzów.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także