Balkon i ogródOgródBez nie kwitnie? Pewnie pominąłeś ważny zabieg

Bez nie kwitnie? Pewnie pominąłeś ważny zabieg

Dlaczego bez nie kwitnie?
Dlaczego bez nie kwitnie?
Źródło zdjęć: © Pixabay | gosiak1980
10.04.2024 19:19

Bez lilak to jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które zakwitają wiosną. Poza kiściami kwiatów mają cudowny słodki zapach, który wieczorami roznosi się po całej okolicy. Jeśli twój bez nie kwitnie, to znak, że coś jest nie tak. Wykonaj jeden zabieg, a w kolejnym sezonie gałęzie będą się uginać od nadmiaru kwiatów.

W kategorii najładniej pachnących krzaków, bez nie ma sobie równych. Jego pielęgnacja jest bardzo łatwa, a czasami wystarczy jedynie dobre stanowisko, by bez stał się gęstym krzewem z mnóstwem cudownych kwiatów. Po sezonie zawsze wykonuj na roślinie zabieg regenerujący. Bez nie kwitnie, jeśli regularnie go nie przycinasz!

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? To mogą być przyczyny

Bez nie wypuszcza kwiatów, gdy nie ma do tego sprzyjającego miejsca. Roślina potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska, dlatego sadzenie go między innymi, wyższymi krzewami, może się odbić na przyszłym kwitnieniu. Bez nie kwitnie w cieniu, gdzie brakuje mu wystarczającej ilości promieni słonecznych, dlatego podczas wyboru miejsca, warto kierować się zasadą "im więcej słońca, tym lepiej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Roślina preferuje lekko kwaśną lub obojętną glebę. Bez pobiera sporo wody, dlatego konieczne jest regularne podlewanie. Mimo tego warto mieć świadomość, że bez lilak nie może rosnąć na terenie podmokłym, gdzie woda nie może swobodnie odpływać. Jeśli chcesz dokarmiać roślinę sztucznym nawozem, wybieraj taki, który w składzie ma zarówno azot, potas, jak i fosfor. Nadmiar któregoś ze składników, zwłaszcza azotu hamuje wzrost, a bez wtedy nie kwitnie.

Ostatnim błędem, który może powodować, że bez nie kwitnie, jest brak odpowiedniego cięcia. Bez takiego zabiegu odmładzającego, krzak nie jest na tyle silny, by wypuścić pąki kwiatowe. Po każdym sezonie kwitnienia, bez trzeba porządnie przyciąć, a my podpowiemy ci, jak to zrobić.

Kiedy i jak przycinać bez lilak?

Jeśli dopiero przymierzasz się do posadzenia bzu w ogrodzie, po zakupieniu sadzonki koniecznie zafunduj jej mocne cięcie. Wszystkie pędy powinny zostać skrócone o połowę długości, co pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych gałęzi. Po czterech latach warto powtórzyć zabieg radykalnego cięcia. Młody lilak nie wypuszczał kwiatów, bo był za słabo rozwinięty, teraz pora to zmienić.

Krzew, który ma sporo gałęzi, powinien zostać pozbawiony niepotrzebnych pędów, które zabierają światło roślinie. Wszystkie drobne, cienkie gałązki trzeba potraktować sekatorem. Dzięki temu bez lepiej się naświetli i w kolejnym sezonie wypuści pierwsze kiście kwiatów. Jak ciąć bez po kwitnieniu? Wystarczy, że usuniesz pędy, na których znajdowały się kwiaty. Są jednoroczne, więc ich usunięcie jest wręcz wymagane, by nieco wzmocnić roślinę.

Kiedy wykonać cięcie pielęgnacyjne bzu?

Na sam koniec zostawiamy przypadek, gdy bez jest stary i nie wypuszcza kwiatów, ze względu na swój wiek i pokaźne rozmiary. W tym momencie nie ma dla niego litości i należy przyciąć wszystkie gałęzie na wysokość 50 cm nad ziemią. Trzeba to zrobić zaraz po zimie przed procesem wegetacji. Krzak będzie wyglądał łyso i minie sezon lub dwa nim zakwitnie, lecz taki zabieg odmładzający bardzo mu pomoże w przyszłych latach.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także