InspiracjeMiejscaZacznie się w kwietniu. Niezwykłe zjawisko w USA trafia się raz na 221 lat

Zacznie się w kwietniu. Niezwykłe zjawisko w USA trafia się raz na 221 lat

Inwazja cykad w USA.
Inwazja cykad w USA.
Źródło zdjęć: © Getty Images | rbmiles
27.02.2024 12:20

Cykady już wkrótce opanują niektóre obszary Stanów Zjednoczonych. Zjawisko pojawienia się dwóch gigantycznych rojowisk tych owadów zdarza się raz na kilkaset lat. Ostatnia taka lawina miała miejsce w 1803 roku. Kolejna fala przypada na kwiecień tego roku.

Miliardy owadów już wkrótce nawiedzą ziemię Ameryki Północnej. Cykady będą miały okazję wypełznąć na powierzchnię ziemi już na początku kwietnia. Zjawisko może zasiać trochę spustoszenia, lecz jest całkowicie niegroźne. Cykady nie są bowiem żadnym zagrożeniem, a ich liczebność to niesamowity cud natury. Ostatnim razem podobna sytuacja miała miejsce ponad 221 lat temu!

Co to są cykady i jak je rozpoznać?

Nazwa tych owadów nie jest przypadkowa, gdyż łatwiej je usłyszeć niż zobaczyć. Wszystko za sprawą odgłosów cykania, jakie wydają. Cykady dają swoje koncerty głównie w dzień, w okolicy, gdzie jest dużo drzew i krzaków. Są bardzo podobne do much i nie wyróżniają się niczym szczególnym. Można je spotkać w ciepłych krajach. Nie gryzą, co sprawia, że są zupełnie nieszkodliwe dla człowieka. Żywią się głównie owocami, roślinami i nasionami zbóż.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cykady bardzo łatwo się rozmnażają, lecz z ponad 200 gatunków na świecie, tylko dziewięć jest wieloletnich (z czego siedem można spotkać na terenie Ameryki Północnej). Na zimowe miesiące chowają się w ziemi i wychodzą w okresie od kwietnia do czerwca. Tego roku w USA przypada czas szczególnego zjawiska, jednocześnie wyroją się lęg XIII pojawiający się co 17 lat oraz lęg XIX wychodzący spod ziemi co 13 lat. Oznacz to prawdziwą inwazję kilku miliardów owadów.

Cykady opanują Stany Zjednoczone

Ostatnie takie zjawisko miało miejsce w 1803 roku, gdy kilka miliardów owadów na raz pojawiło się na terenie Ameryki Północnej. W tym roku mieszkańcy tamtych obszarów będą mogli doświadczyć podobnego cudu. Dwa rojowiska będą koncentrować się na terenach środkowego zachodu, południa i południowego zachodu. Będzie to trwało od kwietnia aż do czerwca, gdy cykady zaczną się rozpraszać. Choć dla cywilów nie będzie to nic przyjemnego, pasjonaci z pewnością spędzą wiele czasu na obserwacji cykad w ich naturalnym środowisku.

Mieszkańcy już teraz przygotowują się do inwazji i zaczynają gromadzić środki, które pomogą im w zabezpieczeniu domu i ogrodów. Większość montuje ochronne siatki w oknach i drzwiach, dzięki którym cykady nie będą w stanie dostać się do środka. Osoby planujące prace ogrodowe kupują naturalne opryski, które zabezpieczą plony przed żerującymi owadami, a tym samym nie uszkodzą innych mikroorganizmów. Kolejną, tym razem naturalną metodą na ich wypłoszenie jest zaproszenie ptaków do ogrodów. Cykady zostaną zjedzone przez naturalnych drapieżników, którzy z pewnością nimi nie pogardzą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także