InspiracjePomysłyCzęść śniadania wkładam do karmnika. Całą zimę słucham ptasich koncertów

Część śniadania wkładam do karmnika. Całą zimę słucham ptasich koncertów

Co dać rudzikowi do karmnika?
Co dać rudzikowi do karmnika?
Źródło zdjęć: © Freepik | philbird
11.01.2024 09:43

Rudzik to mały ptaszek z charakterystycznym pomarańczowym ubarwieniem na piersi, który przylatuje do Polski tylko na jakiś czas. Widujemy go głównie zimą, gdy dni są cieplejsze. Warto mieć go w swoim ogrodzie, gdyż żywi się głównie owadami, których my za wszelką cenę staramy się pozbyć. Przygotuj mu karmnik ze smakołykami, a nagrodzi cię piękną melodią.

Wiele osób myli rudzika (potocznie nazywanego raszką) z gilem, gdyż oba mają pomarańczową plamę na piersi. Na tym podobieństwo się kończy, gdyż oba ptaki znacząco różnią się ubarwieniem i sposobem bycia. Rudziki przebywają w Polsce tylko na okres lęgowy. Wiele osób uważa, że ich śpiew jest porównywalny do symfonii słowika, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. Jak zachęcić te ptaki do zamieszkania na twojej posesji? Przygotuj mu karmnik!

Jaki będzie idealny karmnik dla rudzika?

Ten mały ptak waży od 14 do 18 g i osiąga maksymalnie do 14 cm długości. Niezależnie od płci oba osobniki wyglądają podobnie. Mają duże czarne oczy, które pozwalają na polowanie nocą. Jeśli chcesz, by rudzik znalazł u ciebie miejsce do zamieszkania, to koniecznie stwórz mu do tego warunki. Niezbędny będzie karmnik wypełniony ulubionymi smakołykami ptaszka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć raszka żywi się głównie owadami i małymi bezkręgowcami, to chętnie zje płatki owsiane, rodzynki czy słonecznik. Jeśli chcesz wyprawić ptakowi prawdziwą ucztę, koniecznie kup worek suszonych larw mącznika, które są do nabycia w każdym sklepie zoologicznym. Co ciekawe karmnik dla tego ptaka nie może być zawieszony wysoko w koronie drzewa. Rudziki polują z poziomu ziemi i to właśnie tam będą szukać pożywienia. Przysmaki można wystawić na niewielkim podeście lub wysypać bezpośrednio za domem na trawę. Rudziki z pewnością znajdą smakołyki i będą się kręcić w okolicy w nadziei na kolejne przysmaki.

Rudzik to urodzony śpiewak

Śpiew rudzika to miód dla uszu. Niezależnie od płci ptak wydaje głośne gwizdy, które układają się w piękną symfonię, która "gra" w ogrodzie przez cały dzień. Wbrew pozorom śpiew rudzika to nie pokazywanie dominacji, a zwykła komunikacja z innymi ptakami, a także odgłosy ostrzegawcze. Ptak dba o swoje terytorium i nie daje innym przekroczyć granicy.

Śpiew rudzika to miód na uszy.
Śpiew rudzika to miód na uszy.© Freepik | wirestock

Jeśli natrętne ptaki nie posłuchają ostrzeżeń, rudzik jest w stanie stanąć do walki. Początkowo to małe zaczepki, ale zdarzają się sytuacje, że ptaki walczą na śmierć i życie. Rudzik bytuje w Polsce od wiosny aż do jesieni i w okresach cieplejszej zimy. W okresie lęgowym samice milkną, a zimą śpiew samców jest mniej słyszalny. Niemniej jeśli zapewnisz rudzikowi mu godziwe warunki i karmnik z jedzeniem, będzie ci śpiewał pod oknem przez cały rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także