DomRośliny doniczkoweŻadne fusy z kawy czy skórki bananów. Ta odżywka działa najlepiej na kwiaty

Żadne fusy z kawy czy skórki bananów. Ta odżywka działa najlepiej na kwiaty

Kobieta podlewa kwiaty
Kobieta podlewa kwiaty
Źródło zdjęć: © Getty Images | Tatyana Aksenova

17.11.2023 08:50, aktual.: 18.12.2023 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdemu z nas zależy na pięknych i bujnych kwiatach. Jednak trzeba odpowiednio o nie zadbać, aby robiły wrażenie. Ta odżywka to całkowity hit, a wszystkie potrzebne produkty masz w swojej kuchni.

Zakup nawozów, wykorzystanie fusów z kawy czy skórek od bananów - to wszystko są popularne metody, które często stosujemy, aby dostarczyć naszym kwiatom niezbędnych składników odżywczych. Każda z tych metod ma jednak swoje specyficzne zastosowania. Na przykład, fusy z kawy nie są odpowiednie dla wszystkich rodzajów roślin, ponieważ mogą zakwaszać glebę. Dlatego też przepis, na uniwersalną i najlepszą, odżywkę do kwiatów sprawdzi się znakomicie.

Przepis na najlepszą odżywkę do kwiatów

Aby przygotować tę wyjątkową odżywkę do kwiatów, potrzebujesz jedynie dwóch składników: wody i drożdży. Rozpuść 100 gram świeżych drożdży w 10 litrach letniej wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Woda, którą używasz do podlewania, powinna być przegotowana i odstana. Natomiast ta prosto z kranu jest zbyt twarda i często zawiera śladowe ilości chloru, co może źle podziałać na rośliny. Zbyt zimna woda również nie jest zalecana, ponieważ zdarza się, że szkodzić uprawom.

Po rozpuszczeniu drożdży w wodzie, odstaw roztwór w ciepłe miejsce na 1 godzinę. Po upływie tego czasu, odżywkę z drożdży możesz przelać do czystych butelek i zakręcić. W ten sposób zapewnisz sobie zapas nawozu na dłuższy czas.

Jak używać odżywkę z drożdży?

Odżywkę z drożdży możesz stosować zarówno do roślin domowych, jak i doniczkowych. Ma jedną dużą zaletę. W przeciwieństwie do wielu innych nawozów, nie trzeba jej rozcieńczać. Roztworem podlewaj rośliny co 2 tygodnie.

Ta odżywka z drożdży sprawi, że rośliny będą rosły zdrowo i bujnie.
Ta odżywka z drożdży sprawi, że rośliny będą rosły zdrowo i bujnie.© Pixabay | JillWellington

W przypadku roślin ogrodowych, stosuj odżywkę od wiosny do końca lata. Dla kwiatów domowych, nawóz z drożdży możesz stosować przez cały rok. Pamiętaj jednak o okresie spoczynku, którego niektóre rośliny domowe potrzebują po kwitnieniu. Wtedy na miesiąc wstrzymaj się z dostarczaniem odżywki, aby dać im czas na regenerację.

Nawozu z drożdży możesz również używać w formie oprysku. Jest to szczególnie przydatne w przypadku roślin zaatakowanych przez szkodniki, takie jak mszyce. Wówczas spryskuj roztworem liście raz w tygodniu.

Jak działa odżywka z drożdży?

Odżywka z drożdży zawiera wapń, fosfor, magnez, cynk, sód i potas. Ta unikalna mieszanka minerałów sprawia, że system korzeniowy roślin szybko się wzmacnia i mogą one lepiej pobierać składniki odżywcze z podłoża.

Dodatkową zaletą drożdży jest ich działanie grzybobójcze. Dzięki temu eliminują one różne drobnoustroje, które mogą zagrażać naszym roślinom. Kwiaty odżywione w ten sposób będą rosły szybciej i wypuszczą więcej pąków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także