DomRośliny doniczkoweZakopała jajko w doniczce z kwiatem. Pomogło zapobiec poważnym problemom

Zakopała jajko w doniczce z kwiatem. Pomogło zapobiec poważnym problemom

Jajko w doniczce to świetny patent
Jajko w doniczce to świetny patent
Źródło zdjęć: © Genialne

07.12.2023 12:57, aktual.: 13.12.2023 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zamiokulkas to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która zdobi wiele mieszkań, kawiarni czy instytucji publicznych. Choć nie ma dużych wymagań glebowych i jest naprawdę łatwa w uprawie, zdarza się, że z czasem zaczyna marnieć. Jak uratować zamiokulkasa? Wyjaśniamy.

Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa. Dojrzały okaz ma metr wysokości, a długie, grube łodygi pokryte są mięsistymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Doświadczeni ogrodnicy nazywają go "żelazną" rośliną, bowiem kwiat rozwija się nawet w niesprzyjających warunkach.

Uprawa zamiokulkasa jest naprawdę prosta. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, aby co roku pojawiało się na nim coraz więcej zielonych listków. Mimo swojej wytrzymałości zdarza się, że roślina zaczyna żółknąć, a liście odpadają z łodygi. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o zamiokulkasa?

Zamiokulkas to roślina występująca na terenach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Przystosowała się do ciężkich warunków klimatycznych, przez co jest tak łatwa w uprawie. Najlepiej rozwija się w ciepłym, suchym miejscu. Wytrzyma nawet cztery miesiące bez podlewania. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o niego dbać.

Jeśli chcesz, żeby twój zamiokulkas rozrastał się z roku na rok, zadbaj o ziemię. Najlepsza będzie taka, która jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna, o lekko kwaśnym pH. Nie zapomnij o odpowiednim stanowisku. Zamiokulkas powinien mieć stały dostęp do rozproszonego światła.

A co z podlewaniem? Tak jak wspomnieliśmy, roślina jest w stanie przetrwać nawet cztery miesiące bez podlewania. Podlewaj ją tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa rośliny będzie całkowicie sucha, czyli raz na dwa tygodnie. Używaj miękkiej i odstanej wody.

Genialna odżywka do zamiokulkasa, która uratuje roślinę

Zamiokulkas stracił swoją sprężystość, a liście stały się żółte? To znak, że doszło do przelania. Na szczęście, roślinę można uratować. Potrzebujesz dwóch rzeczy — świeżego podłoża do zamiokulkasa i… jajka. Zacznij od wyjęcia rośliny z donicy. Pozbądź się resztek starej ziemi, a do doniczki wsyp 2-3 cm nowego podłoża. Następnie ułóż w środku surowe jajko i umieść na nim roślinę. Na końcu przysyp ją ziemią. Skorupka jajek to bogactwo wapnia — pierwiastka, którego zamiokulkas potrzebuje, aby móc prawidłowo się rozwijać. W krótkim czasie zauważysz, że z łodygi zaczynają wyrastać nowe liście.

Co zrobić, aby po krótkim czasie nie czuć w pomieszczeniu smrodu spowodowanego psującym się w doniczce jajkiem? Wystarczy, że wcześniej zrobisz w nim dwie dziurki — jak w wydmuszce. I już!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także