Balkon i ogródOgródZaznacz w kalendarzu. Oto najlepszy czas na sadzenie lilii w ogrodzie

Zaznacz w kalendarzu. Oto najlepszy czas na sadzenie lilii w ogrodzie

Tylko tak sadzę i dbam o lilie.
Tylko tak sadzę i dbam o lilie.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Damian Lugowski
01.04.2024 15:40

Lilie nie tylko zachwycają nas swoim wyglądem, ale także przyciągają zapachem i kolorem. Warto mieć je na swoich rabatach, ale nie każdy wie, jak o nie dbać. Jeśli nadal się zastanawiasz, jak i kiedy sadzić lilie, to teraz nie będziesz miał żadnych wątpliwości. Ten termin dla lilii jest idealny.

Wiele osób zachwyca się liliami i wcale nie ma w tym przesady, ponieważ prezentują się przepięknie w szycie sezonu. Na tle pozostałych roślin ogrodowych dają nam efekt WOW i wprowadzają egzotyczny oraz niezwykle elegancki klimat. Jeśli chcesz koniecznie mieć te kwiaty w swoim ogrodzie, to lepiej sprawdź, kiedy sadzić lilie do gruntu. Dzięki temu podziękujesz sobie w szczycie sezonu.

Kiedy i jak sadzić lilie?

Wiosenne rozsady roślin to nie lada gratka, a twoja inwestycja oraz praca z pewnością się zwrócą. Tak właśnie jest w przypadku sadzenia lilii w ogrodzie, a kluczowy dla jej uprawy, jest odpowiedni termin. Lilie powinno się sadzić do gruntu od kwietnia do maja, jeśli są to odmiany późno kwitnących lilii. Dzięki temu cebulki kwiatów nie przemarzną, a zdrowo wykiełkują na rabatach. Zupełnie inaczej wygląda natomiast termin sadzenia białych lilii, które muszą znaleźć się w gruncie dopiero na początku sierpnia, w przeciwnym razie z twoich egzotycznych kwiatów wyjdą tylko nici.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy masz już cebulki lilii, to nie oznacza, że możesz z radością zabierać się za pracę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że samo sadzenie lilii jest nie lada sztuką. Najlepiej sprawdzić prognozę pogody i wykonać rozsady w ciepły oraz słoneczny dzień, a dzięki temu unikniesz ich gnicia w gruncie. W jakim miejscu sadzić lilie? Te rośliny uwielbiają promienie słońca lub lekki cień, ale koniecznie muszą być osłonięte od wiatru, ponieważ może on wyrządzić im więcej szkody niż pożytku.

Idealną glebą dla lilii azjatyckich będzie ta próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie pH, dzięki czemu wyrosną z niej pokaźne kielichowate kwiatostany. Natomiast lilia biała będzie wymagać nieco innego podłoża — o odczynie zasadowym. Ważne jest także to, aby sadzonki lilii nie znalazły się w glebie wilgotnej lub gliniastej, a dobrze przepuszczalnej. Cebulki należy koniecznie umieścić w gruncie na trzykrotną głębokość ich wielkości oraz pamiętać o przynajmniej 25 cm odstępu między nimi. Dzięki temu twoje lilie będą naprawdę imponujące!

Jak dbać o lilie?

Lilie nie wyrosną same, a w twoim interesie ogrodniczym leży to, aby im w tym pomóc. Jeśli zdecydowałeś się na uprawę tych kwiatów, to pamiętaj o systematycznym podlewaniu, ale nie przelewaniu. Dzięki temu twoje cebulki lilii nie zgniją, a pięknie odbiją w górę. Po zasadzeniu kwiatów w gruncie dbaj o ich nawożenie aż do lipca, dzięki czemu zostaną z tobą na co najmniej kilka lat. Jeśli kwiatostany lilii przekwitną, to śmiało możesz się ich pozbyć, aby roślina nie traciła energii.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także