Balkon i ogródKiedy siać rzeżuchę? Trzymaj się tego terminu, a zdążysz na święta

Kiedy siać rzeżuchę? Trzymaj się tego terminu, a zdążysz na święta

Mężczyzna podlewa rzeżuchę.
Mężczyzna podlewa rzeżuchę.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Okrasiuk
20.02.2024 09:36

Do Wielkanocy pozostało już tylko trochę ponad miesiąc. Jednym z symboli tych świąt jest rzeżucha. Symbolizuje ona wiosenną zieleń oraz odrodzenie się przyrody po zimie. Kiedy jest najlepszy czas, aby zasiać na święta rzeżuchę? Podpowiadamy!

Rzeżucha pochodzi z obszarów śródziemnomorskich oraz Azji Mniejszej. Okazuje się, że rzeżuchę doceniano już w czasach starożytnych. Stosowano ją między innymi jako dodatek do potraw. Co ciekawe była swego czasu również afrodyzjakiem. Do Europy sprowadzili ją Rzymianie. Obecnie w Polsce jest to jedna z najpopularniejszych roślin jadalnych. Jej specyficzny smak jest doceniany przez bardzo wielu ludzi. Mało osób jednak wie, że rzeżucha to ogromny ładunek wielu wartości odżywczych. Zawarte w niej między innymi witaminy A, C i K oraz kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają wzmocnić odporność organizmu. Rzeżucha jest również jednym z symboli Świąt Wielkanocnych. Kiedy najlepiej ją zasiać, aby zdążyła wyrosnąć przed Wielkanocą?

Kiedy przed świętami należy zasiać rzeżuchę?

Kiedy jest optymalny czas, aby zasiać rzeżuchę i nie martwić się, czy zdąży wyrosnąć na Święta Wielkanocne? Co prawda ta roślina jadalna jest jednym z najszybciej rosnących kiełków, ale według ekspertów najlepiej zasiać ją około 6-10 dni przed świętami. Ponieważ Wielkanoc przypada w tym roku 31 marca, najlepszym terminem na sianie rzeżuchy będzie okres między 21 a 25 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki tak wczesnemu posadzeniu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z tym, czy rzeżucha na pewno zdąży wykiełkować na czas. Pamiętaj jednak, że czas potrzebny na wykiełkowanie rzeżuchy może się różnić w zależności od panujących warunków środowiskowych oraz rodzaju nasion.

Na czym najlepiej siać rzeżuchę?

Metod jest wiele. Można użyć do tego wacików bawełnianych lub gazy, ale nada się także zwykły ręcznik kuchenny. Oczywiście wiele osób chwali sobie sianie rzeżuchy na specjalnej podstawce do kiełków. Niezależnie od wybranego sposobu pamiętaj, żeby trzymać rzeżuchę w miejscu dobrze wentylowanym. Miej również na uwadze, że podłoże na, którym będzie siana ta jadalna roślina nie może być przemoczone. Powinno być tylko lekko wilgotne.

Do czego można wykorzystać rzeżuchę?

Rzeżucha to wyjątkowa roślina jadalna. Wcale nie służy tylko do dekoracji. Jest świetnym dodatkiem do wielu dań. Jeśli chcesz, aby twoja potrawa zyskała ciekawy i trochę pikantny smak, to idealnym dodatkiem będzie właśnie rzeżucha. Możesz ją dodać do sałatek, kanapek, zup lub makaronów. Warto pamiętać, że rzeżucha ma wiele witamin. Według ekspertów regularne jedzenie rzeżuchy poprawia stan zdrowia zwłaszcza u osób chorych na anemię, chorobę wieńcową, zaburzenia krążenia czy reumatyzm. Rzeżucha sprawdzi się także jako dobry suplement diety przy osteoporozie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także