PoradyLajfhakiZnajomy wędkarz zdradził mi trik. Komary zawracają, zamiast do mnie przylecieć

Znajomy wędkarz zdradził mi trik. Komary zawracają, zamiast do mnie przylecieć

Jak odstraszyć komary? Fot. Genialne
Jak odstraszyć komary? Fot. Genialne

02.06.2023 19:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas wiosny i lata to moment w roku, kiedy chmary komarów utrudniają przebywanie na świeżym powietrzu. Istnieje jednak skuteczny sposób na to, aby je odstraszyć. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki. Sprawdź, jak odstraszyć komary sprawdzonym, "wędkarskim" sposobem ;)

Te owady to nieproszeni goście na różnych letnich spotkaniach oraz w domach. Ich ukąszenia są bolesne i powodują uporczywe i długotrwałe swędzenie. Istnieje jednak skuteczny środek, który szybko wypędzi komary i dodatkowo pozostawi przyjemny zapach.

Jak odstraszyć komary?

Wystarczy po porannym śniadaniu zostawić fusy po kawie. Ich zapach niesamowicie mocno drażni komary. Sposób ten jest też ekologiczny, bo fusy są użyte ponownie i nie wylądują w koszu. Kluczowy w tej metodzie jest dym, który powstaje po zapaleniu kawy — wytwarza gęstą barierę nie do przejścia dla owadów. Warto dodać, że fusy po kawie — w porównaniu z innymi repelentami, które mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie — są dość tanimspecyfikiem. Można wykorzystać kawę na dwa sposoby. Pierwszy polega na powtórnym wykorzystaniu fusów, a drugi na użyciu świeżo zmielonych ziaren. W metodzie palenia fusów kluczowe jest ich całkowite wysuszenie (np. na słońcu) - tak, aby straciły wilgoć. Dopiero wtedy można przesypać je do żaroodpornego naczynia i podpalić zapałką lub zapalniczką. Warto pamiętać o postawieniu naczynia w miejscu bezpiecznym, które nie spowoduje zaprószenia ognia, ponieważ kawa iskrzy podczas palenia. Metoda ta sprawdzi się zarówno do domu, jak i do ogrodu, a aromat kawy sprawi przyjemność.

Obraz

Pozostałe sposoby na odstraszanie komarów

  • Warto zasadzić na parapetach i balkonach rośliny, które skutecznie odstraszają komary. Najlepiej sprawdzą się: trawa cytrynowa, lawenda, geranium oraz eukaliptus. Mocny aromat sprawi, że komary będą z daleka omijać dom i ogród.
  • Olejki eteryczne również odstraszą komary, a szczególnie pomocne będą cytrynowe, lawendowe oraz miętowe zapachy. Należy zmieszać kilka kropli wybranego olejku z wodą i przelać do butelki z atomizerem, a następnie spryskiwać i przecierać parapety, okna oraz meble ogrodowe. Jednak czynność tę należy często powtarzać, ponieważ zapach wietrzeje.
  • Lampy UV emitują fale świetlne, których komary nie znoszą. Warto zamontować kilka sztuk wokół domu.
  • Pułapki na komary domowej roboty (przygotowane w plastikowej butelce z octu jabłkowego z cukrem) też są dobrym rozwiązaniem.
Co zrobić żeby lawenda ładnie kwitła? Fot. Getty Images
Co zrobić żeby lawenda ładnie kwitła? Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także