Żonkile od razu obwiędły? Jeśli połączyłeś je z tymi kwiatami, sam jesteś sobie winien
Słoneczne żonkile potrafią rozjaśnić nawet najbardziej ponure wnętrze. Kupując bukiet ciętych kwiatów, pamiętaj, by odpowiednio się nimi zająć. W przeciwnym razie szybko zwiędną. Mało kto wie, że nie wolno ich łączyć z niektórymi gatunkami, bo wzajemnie się wykończą. Jak dbać o cięte żonkile?
16.03.2024 10:24
Chcesz mieć wiosnę w domu? Kup trochę kwiatów i rozkoszuj się ich widokiem. Słoneczne żonkile to najlepszy wybór, bo aktualnie trwa na nie sezon, dzięki czemu są w naprawdę dobrej cenie. Czy jednak wrzucanie ich do tego samego wazonu z innymi kwiatami to dobry pomysł? Przeanalizujmy to.
Jak dbać o cięte żonkile i tulipany?
Kupując cięte kwiaty w sklepie, musisz pomyśleć, jak o nie zadbać, by postały w twoim domu jak najdłużej. Serwis kobieta.gazeta.pl opisał podstawową pielęgnację żonkili, o której zawsze należy pamiętać. Wstawienie kwiatów do wazonu z wodą to tylko jeden z wielu elementów, o który musisz zadbać.
Pamiętaj, że niezależnie od gatunku, łodygi powinny zostać przycięte pod kątem przed wstawieniem do wody. Dzięki temu końcówką łatwiej będzie pobierać wodę. Stanowisko dla kwiatów powinno być jasne, lecz nie narażone na bezpośrednie działanie słońca, ciepła i przeciągów — parapet nad grzejnikiem będzie dla nich destrukcyjny.
Żonkile lubią przegotowaną wodę, która nie ma w sobie chloru. Przed wstawieniem ich do wody dobrze wrzucić tam kilka kostek lodu i tabletkę aspiryny. Po co? Aspiryna zabije wszystkie patogeny, które zdążyły namnożyć się w wazonie, a lód obniży temperaturę płynu i zahamuje rozwój bakterii. Wiele osób uważa, że żonkile i tulipany to praktycznie ten sam kwiat i jego pielęgnacja wygląda dokładnie tak samo. Mają rację?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, żeby tulipany stały dłużej w wazonie?
Zacznij od codziennej zmiany wody. Tulipany nie lubią się topić, dlatego woda powinna zakrywać jedynie końcówki ich łodyg. Tulipany karmią się węglowodanami, dlatego niewielka ilość cukru dodana do wody może postawić je na nogi. Raczej zrezygnuj z dodatku aspiryny i skup się na tym, by zawsze miały czystą wodę.
Tulipany nie lubią ciepła i trzeba je stawiać z daleka od ogrzewania, najlepiej w zacienionych pomieszczeniach. W przypadku żonkili nie było to aż tak istotne. Kolejną różnicą, dla obu gatunków jest to, że tulipany mogą stać w przeciągu, co w przypadku żonkili nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Jak widać, mimo podobnej budowy i wyglądu, żonkile i tulipany wymagają kompletnie innych warunków.
Żonkile i tulipany w jednym wazonie? Czy wolno je łączyć?
Bukiet z żonkili i tulipanów wygląda niezwykle uroczo, lecz na tym kończą się zalety. Jak podaje serwis kobieta.interia.pl obydwa gatunki wydzielają sok, który powoduje szybszy rozkład roślin sąsiadujących. Żonkile i tulipany w jednym wazonie szybko zwiędną, dlatego nie warto z nimi eksperymentować. Jeśli marzą ci się cięte kwiaty, kup jeden gatunek, a postoi dłużej. Sezon na żonkile i tulipany jeszcze trwa, więc z pewnością będziesz mieć czas na kupienie ciętych kwiatów do wazonu.
Źródło: kobieta.gazeta.pl, kobieta.interia.pl