Barbie botoks bije rekordy popularności. Lekarze wskazują mroczną stronę trendu
Od wielu lat lalka Barbie jest symbolem idealnego wyglądu. Te przekonania i wzorce są niestety szkodliwe zwłaszcza dla małych dziewczynek. Okazuje się, że dorośli również chcą tak wyglądać. Barbie botoks to obecnie najnowszy trend w medycynie estetycznej.
Lalka Barbie jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie. Jednocześnie należy do najbardziej znanych ikon kultury masowej. Ta wyjątkowa lalka została stworzona przez Ruth Handler w 1958 roku. Co ciekawe amerykańska przedsiębiorczyni przy tworzeniu Barbie zainspirowała się przeznaczoną dla dorosłych niemiecką lalką Lilli. Barbie oficjalnie zadebiutowała dopiero 9 marca 1959 na nowojorskich targach zabawek. Nie wszyscy wiedzą, ale nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary. Pełne personalia lalki to Barbara Millicent Roberts. Barbie przez minione lata dla wielu była symbolem idealnego wyglądu. Z kolei w dzisiejszych czasach panuje kontrowersyjna moda na zabieg Barbie botoksu.
Toksyczne standardy piękna
W XXI wieku ogromny wpływ social mediów i promowanych tam nierealnych i krzywdzących wzorców piękna znacząco wpłynął na samoocenę i pewność siebie społeczeństwa. Zwłaszcza młode kobiety są narażone na uleganie społecznej presji dotyczącej idealnego wyglądu. Naturalność i brak zabiegów upiększających są obecnie w wielu środowiskach passé. Dlatego też wiele kobiet, a coraz częściej również mężczyzn, decyduje się na specjalistyczną ingerencję w swój wygląd. Dowodem na to jest, chociażby ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się obecnie gabinety medycyny estetycznej oraz kliniki chirurgii plastycznej.
Na czym polega zabieg Barbie botoksu?
Panująca obecnie moda na Barbie botoks promuje zabieg, który ma na celu wyszczuplenie i wydłużenie szyi. Ma to wyglądać dokładnie tak jak u lalki Barbie. Metoda ta polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w mięsień czworoboczny. Dla niektórych mięsień ten może być bardziej znany jako kapturowy. To właśnie on pokrywa nasz kark i ramiona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalne zastępniki chemikaliów
Należy podkreślić, że wstrzyknięcie w ciało toksyny botulinowej wywołuje paraliż górnej części mięśnia. Właśnie to ta reakcja ma zapewnić efekt ''zapadnięcia się". W konsekwencji spowoduje to obniżenie się ramion i zmianę kąta, pod jakim przechodzą w szyję. Całość ma dać wizualny efekt szczuplejszej i wydłużonej szyi.
Zabieg, który jest bardzo promowany w internecie
Niestety Barbie botoks jest obecnie bardzo mocno promowany wśród internautów. Interesują się nim zwłaszcza młodzi ludzie, którzy oglądają na TikToku lub Instagramie filmiki zachwalające ten zabieg. Lekarze przypominają, że nie jest to nowa metoda. Okazuje się, że już od wielu lat podaje się toksynę botulinową w mięsień czworoboczny. Ma to jednak wytłumaczone zastosowanie u osób cierpiących na poważne bóle głowy.
Nowością na pewno jest chwytliwa nazwa zabiegu. Według ekspertów na pewno nie wolno zapominać, że podanie toksyny botulinowej do organizmu jest zabiegiem medycznym, a nie kosmetycznym. Wymaga on kwalifikacji i może powodować różne powikłania związane m.in. z pracą mięśni. Nie jest to zabieg dla każdego.