InspiracjeCzy przez szybę można się opalić? Fizyk wyjaśnia

Czy przez szybę można się opalić? Fizyk wyjaśnia

Czy przez szybę można się opalić?
Czy przez szybę można się opalić?
Źródło zdjęć: © Gettyimages | Tom And Steve
09.04.2024 09:39, aktualizacja: 09.04.2024 10:24

Czy opalanie przez szybę jest możliwe? Istnieje wiele stanowisk w tej sprawie. Aby nie mieć już żadnych wątpliwości, powołamy się na słowa pewnego fizyka, który odpowiada na tytułowe pytanie. Jego słowa dają wiele do myślenia.

Jedni uważają, że opalanie przez szybę jest możliwe, drudzy wręcz przeciwnie. Jak to w takim razie wygląda w praktyce? Otóż opalanie przez pryzmat szkła jest możliwe, lecz w nieco innym stopniu niż się wszystkim wydaje. W zależności, czy słońce pada na ciało przez szybę w domu czy w samochodzie, opalenizna będzie miała inne natężenie.

Opalanie przez szybę w samochodzie — czy jest możliwe?

Jeśli przez długi czas wystawiasz się na promienie słoneczne, które przechodzą przez szybę, możesz się opalić. Nie będzie to tak spektakularna opalenizna jak po dniu spędzonym nad basenem, ale mimo to skóra może się nieco zarumienić.

Podczas podróży autem światło wpadające przez przednią szybę jest mocno filtrowane, dzięki czemu opalanie nie jest tak efektywne. Filtr blokuje promienie UVB odpowiedzialne za brązowienie skóry, ale tym samym przepuszcza promienie UVA, które prowadzą do uszkodzeń skóry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Promienie UVA przyczyniają się do starzenia skóry i mogą zwiększać ryzyko raka skóry. Dlatego, nawet siedząc w samochodzie, powinniśmy stosować środki ochronne" - pisze Andrzej, właściciel bloga "czy-mozna.pl".

Opalanie przez szybę w domu. Czy daje jakieś efekty?

Słońce przenikające przez szyby okienne również zostaje nieco zredukowane. Transmisja światła zaczyna spadać, lecz jakaś jego część w dalszym ciągu przenika do wewnątrz. Choć tego nie odczuwamy, promienie słoneczne mocno działają na skórę, powodując liczne uszkodzenia.

"Można przyjąć, że pojedyncza szyba okienna działa jak filtr do opalania o czynniku SPF około 20-40, to znaczy tyle razy spada natężenie "opalającego" ultrafioletu transmitowanego przez szkło." - potwierdza Piotr Wasylczyk z serwisu uniwersyteckiego "zapytajfizyka.fuw.edu.pl".

Opalanie a wpływ słońca na skórę

Opalanie przez szybę jest możliwe, ale efekty są o wiele mniej widoczne. Mimo że skóra nie brązowieje, to promienie UVA nadal działają na ciało i mogą powodować liczne uszkodzenia. Nie ważne, czy siedzisz w samochodzie, czy w swoim salonie — codziennie aplikuj krem z filtrem. Słońce to jeden z głównych czynników przedwczesnego starzenia i chorób skóry.

Najlepsze filtry to te z SPF 50, które warto nakładać na całe ciało włącznie z twarzą. Warto pamiętać, że kremy z filtrem trzeba aplikować co kilka godzin, by miały okazję odpowiednio ochronić skórę. Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo kremów w atrakcyjnych cenach, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w taki kosmetyk.

Źródło: "czy-mozna.pl", "zapytajfizyka.fuw.edu.pl"

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także