PoradyLajfhakiBiorę je na chłodno i paragony nie blakną. Banalny patent

Biorę je na chłodno i paragony nie blakną. Banalny patent

Zabezpiecz swoje paragony.
Zabezpiecz swoje paragony.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FOTOWAWA

20.01.2024 07:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według przepisów prawa polskiego paragon jest wymagany do złożenia reklamacji. Niestety bardzo często nawet dobrze przechowywany rachunek z czasem blaknie i pojawia się problem. Mamy na to sposób. Poznaj prosty triki, który umożliwi ci zabezpieczenie paragonów.

Podczas zakupów często nie zwracamy uwagi na to, gdzie wkładamy otrzymany rachunek. Po przyjściu do domu najczęściej o nim zapominamy i zostawiamy go w papierowej torbie po zakupach, gdzieś w kieszeni albo na dnie naszej torebki. Problem pojawia się, wtedy kiedy chcemy zakupiony produkt zwrócić lub go zareklamować. Oczywiście, jeśli zapłacimy kartą, to w większości sklepów nasz zwrot zostanie uznany. Sytuacja jest jednak inna w przypadku reklamacji, której bez paragonu wiele sklepów może nam po prostu odmówić. Bardzo często problemem nie jest jednak brak paragonu, a jego zupełne wyblaknięcie. Wtedy nasz rachunek zazwyczaj w ogóle nie nadaje się jako potwierdzenie dokonania zakupów.

Dlaczego paragony blakną?

Niestety obecnie zdecydowana większość wydawanych w sklepach paragonów drukowana jest na papierze termicznym. To właśnie z tego powodu rachunki szybko blakną. Powodem jest jego główny składniki - bisfenol A (BPA) lub inne podobne mu związki. Papier termiczny jest bardzo wrażliwy nie tylko na wysoką temperaturę, ale również na światło i wilgoć. Ekspozycja rachunków na różne czynniki środowiskowe i atmosferyczne spowoduje, że warstwa chemiczna traci swoje właściwości. Rezultatem tego jest właśnie wyblaknięcie lub całkowite zniknięcie tekstu z paragonu.

Gdzie nie należy przechowywać paragonów?

Z racji tego, że papier termiczny jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę, światło i wilgoć to na pewno nie zaleca się przechowywania paragonów w ciepłych miejscach. Nie jest również dobrym rozwiązaniem pozostawienie swoich rachunków w miejscu, gdzie będą one bezpośrednio wystawione na światło słoneczne. Pomieszczenie czy schowek, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza lub woda może również uszkodzić warstwę chemiczną paragonu. Spowoduje to jego szybkie rozmazanie, a nawet całkowite wyblakniecie. Niestety nawet dobrze przechowywany paragon może ulec zniszczeniu przez upływ czasu. Odpowiedzialny jest za to naturalny proces starzenia się materiałów. Po prostu po upływie jakieś okresu tusz na paragonie zacznie blaknąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Schowaj paragon do zamrażarki

Istnieje bardzo prosty i skuteczny trik, który można wykorzystać w celu zabezpieczenia swoich paragonów. Dla wielu ten sposób może być bardzo zaskakujący. Okazuje się, że wystarczy umieścić swoje paragony w... zamrażalniku. Dzięki pozostawieniu rachunków w tym mroźnym miejscu, możemy znacznie spowolnić procesy blaknięcia tuszu. Zamrażalnik skutecznie uchroni paragony przed dwoma głównymi czynnikami, które najczęściej je niszczą. Jest nimi światło oraz ciepło.

Oczywiście paragony przed włożeniem do zamrażalnika muszą być odpowiednio zapakowane. Inaczej zaszkodzi im lodówkowa wilgoć. Każdy paragon najlepiej umieścić pojedynczo w szczelnych, plastikowych woreczkach. Do pakowania możesz także użyć folii aluminiowej. Nadaje się tak naprawdę wszystko, co hermetyczne i będzie chroniło paragony przed wilgocią. Pamiętaj również, że przed umieszczeniem rachunków w zamrażarce trzeba upewnić się, że są suche i niepogniecione. Dodatkowo paragony warto co jakiś czas sprawdzać i monitorować, czy ich opakowania nie uległy jakiemuś zniszczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także