PoradyGdy zaczynam kaszleć, zalewam przyprawę wrzątkiem. To najlepszy domowy lek

Gdy zaczynam kaszleć, zalewam przyprawę wrzątkiem. To najlepszy domowy lek

Sezon przeziębień i grypy rozpoczął się na dobre razem ze zmianą pory roku. Niskie temperatury wpływają negatywnie na naszą odporność. Jednak, gdy zaczynasz kaszleć, nie musisz od razu sięgać po środki z apteki. Wystarczy iść do kuchni po jedną przyprawę.

Na kaszel warto zrobić domowy napar.
Na kaszel warto zrobić domowy napar.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Freepik Company S.L. - www.freepik.com

Naturalne metody wspomagania organizmu są niezwykle skuteczne, a wiedziały to już nasze babcie i mamy. Okazuje się, że medycyna ludowa miała remedium na każdą chorobę, a z przeziębieniami radziła sobie, w trymiga. Osłabienie, gorączka, katar i kaszel to standardowe objawy, że złapaliśmy infekcję. Wtedy najlepiej sięgnąć po zioła, które mają szereg korzystnych właściwości i szybko postawią cię na nogi. 

Poznaj ten sposób na kaszel

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dobre i naturalne medykamenty mamy w swoim domu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Nie każdy wie, że właściwości lecznicze wykazuje tymianek. Ta niepozorna przyprawa ma w sobie witaminy z grupy B oraz A, C, E i K. Można wręcz powiedzieć, że tymianek to witaminowa bomba.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalne zastępniki chemikaliów, które musisz znać!

Znane nam z kuchennych szafek ziele jest pozyskiwane z krzewu o charakterystycznych łodygach. W calach leczniczych wykorzystywano je już w czasach starożytnych. Poza witaminami zawiera także przeciwutleniacze oraz minerały. Wśród nich znaleźć możemy żelazo, mangan, magnez, selen, wapń i potas.

Stany zapalne organizmu znikają momentalnie po użyciu tymianku. Warto dodać, że świetnie nadaje się on również do oczyszczania wszelkich ran. Możesz stosować go m.in. kłopoty z trawieniem, bóle menstruacyjne oraz ukojenie skołatanych nerwów. Jednak to tylko początek zastosowań tymianku. Znakomicie sprawdzi się do zatrzymania przeziębień oraz udrożni drogi oddechowe.

Kto może stosować tymianek?

Zioło to może stosować każdy, ale osoby zmagające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, wrzodami żołądkowymi, zaparciami, jak również alergicy muszą wystrzegać się jego nadmiernego spożycia. Warto pamiętać o tym, że tymianek nie jest także zalecany dla kobiet w ciąży, ponieważ może wywołać skurcze. W okresie karmienia piersią zioło może mieć negatywny wpływ na pokarm matki.

Jak stosować tymianek?

Tymianek najlepiej jest pić w formie naparu, a jego przygotowanie wymaga zaledwie kilku minut. Do tej metody sprawdzi się zarówno ziele suszone, jak i świeże. Dlatego sięgnij po 2 gałązki tymianku lub pół łyżeczki przyprawy. Następnie zalej ją wodą i zostawiamy pod przykryciem na około 15 minut.

W tym czasie zioło uwolni swoje najcenniejsze substancje, które poprawią twoje samopoczucie oraz zniwelują kaszel. Napar powinno się pić raz dziennie małymi i powolnymi łyczkami. Warto dodać, że wystudzony nada się także do robienia okładów na rany oraz skaleczenia. Dzięki niemu zagoją się o wiele szybciej.