Myjesz auto przed domem? Kara wisi w powietrzu
Mycie samochodu to niezwykle ważny element pielęgnacji pojazdu, o którym nie możemy zapominać. Czyszczenie oraz konserwacja lakieru wpływa nie tylko na jego estetyczny wygląd, ale też sprawia, że utrzymujemy auto w dobrej kondycji. Szczególnie teraz wiele osób chce skorzystać z dobrej pogodzie i umyć pojazd na własnej posesji. Czy może ci za to grozić mandat? Zanim złapiesz za gąbkę i płyn, koniecznie sprawdź przepisy.
03.03.2024 | aktual.: 03.03.2024 13:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli masz swój własny ogródek, to co szkodzi na przeszkodzie, aby umyć tam swój samochód? Dzięki temu nie będziesz musiał korzystać z myjni samochodowej oraz czekać w kolejkach. Ten plan na mycie samochodu wydaje się na pierwszy rzut oka idealny, ale wcale taki nie jest. Czy można myć samochód pod domem bez konsekwencji?
Czy można myć samochód na własnej posesji?
Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich samodzielne i domowe mycie samochodu jest nielegalne. Według litery prawa możemy czyścić pojazdy tylko w miejscach do tego przeznaczonych, czyli w myjniach oraz w warsztatach samochodowych. Z pewnością jesteś zaskoczony tą informacją, szczególnie jeśli myjesz swoje auto od lat w ogródku i nadal chciałbyś to robić bez narażania siebie oraz swojego portfela na nieprzyjemności. Czy jest sposób na samodzielnie mycie samochodu w domu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istnieje kilka warunków, które musisz spełnić, aby nadal myć swoje auto przed domem. W tym przypadku wszystko zależy od danej gminy, a w zasadzie od Regulaminu utrzymania porządku i czystości. Z pewnością w twoim mieście obowiązuje taki dokument, ale nigdy nie sprawdzałeś go w Biuletynie Informacji Publicznej, a w kwestii mycia samochodu warto do niego zajrzeć. Jak można uniknąć kary za mycie samochodu pod domem?
Co grozi za mycie auta pod domem?
Jeśli myjesz samochód na podjeździe, parkingu lub ulicy, to spodziewaj się wizyty mundurowych i kary 500 zł. Możesz być poirytowany, z jakiego powodu grzywna ta jest tak wysoka, a wszystko wynika z ochrony środowiska. Kiedy myjesz swój samochód, a brudna woda nie odpływa do kanalizacji, a co gorsza wsiąka w glebę, to licz się z poważnymi konsekwencjami. Z pewnością do mycia samochodu w domu używasz specjalistycznej chemii, która, mimo że jest skuteczna dla lakieru, to może być niezwykle niebezpieczna dla roślin ogrodowych, a nawet zwierząt.
Stosowane do czyszczenia auta specyfiki często wsiąkają w glebę bardzo głęboko i mogą wpływać na jakość wody gruntowej, a to zagrożenie dla ludzi. Spłukanie trawnika czystą wodą na wiele się nie zda, a z pewnością nie przekona stróżów prawa, jeśli w ten sposób umyłeś samochód pod domem.
Mycie samochodu w ogrodzie nie jest także ekonomiczne ze względu na duże zużycie wody, nawet jeśli używasz do tego węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Według statystyki przez 10 minut samodzielnego mycia auta zużywamy aż 320 litrów wody, a w tym samym czasie na myjni maksymalnie potrzebujemy 264 litrów! Z tego powodu mycie samochodu pod domem w żaden sposób się nie opłaca.