InspiracjeModaCo się stanie, gdy zrezygnujesz z noszenia stanika? Naukowcy obalają mity

Co się stanie, gdy zrezygnujesz z noszenia stanika? Naukowcy obalają mity

Czy trzeba nosić biustonosz?
Czy trzeba nosić biustonosz?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | New Africa
19.01.2024 15:00

Coraz więcej kobiet rezygnuje z noszenia stanika. Z pewnością ma to związek z dzisiejszymi trendami i wpływem popkultury na dorastające społeczeństwo. Biustonosz stał się kontrowersyjnym tematem wśród ludzi. Czy pozbycie się tego elementu garderoby jest zdrowe dla piersi? Odpowiadamy.

Młode kobiety już od jakiegoś czasu rezygnują z usztywnianych staników. Jeśli decydują się na bieliznę, ubierają miękkie koronkowe biustonosze, które są raczej ozdobą niżeli elementem utrzymującym piersi w jednym miejscu. Mnóstwo ludzi uważa, że odrzucenie stanika będzie miało swoje konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Co na to lekarze i naukowcy?

Czy każda kobieta musi nosić biustonosz?

Biust to ta część ciała, która ciągle poddawana jest ocenie innych. Kobiety z małymi piersiami są wyzywane od desek i nakłaniane do operacji plastycznych, natomiast te z pełniejszymi kształtami uważa się za wulgarne. Jedno jest jasne, co człowiek to opinia, lecz w tym przypadku nikt nie powinien oceniać ciała drugiej osoby. Mnóstwo ludzi (zarówno kobiet jak i mężczyzn) uważa, że nienoszenie stanika powoduje obwiśnięcie piersi. Czy to prawda? Lekarze nie mają wątpliwości, że jest to mit i krzywdzący stereotyp. Prawdą jest to, że z wiekiem każdy biust zaczyna opadać, lecz noszenie biustonosza nie sprawi, że spowolnimy ten proces.

Kolejny mit dotyczy tego, czy bielizna powoduje raka piersi. Tu również trzeba zaprzeczyć, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to, że biustonosz może w jakikolwiek sposób wpływać na rozwój nowotworu piersi. Posiadaczki obfitego biustu mogą borykać się z oparzeniami czy otarciami, gdyż stanik złej jakości może powodować tego typu rany na skórze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak stanika – wady i zalety

Wpijające się w ciało ramiączka, wystające druty i ucisk w klatce to coś, czego doświadczyła każda kobieta. Staniki często bywają narzędziem tortur, a noszenie ich wydaje się przykrym obowiązkiem. W przypadku posiadania małych piersi nie ma konieczności zakładania biustonosza. Inaczej jest z dużym biustem. Wówczas stanik za pomocą fiszbin jest w stanie utrzymać wszystko w ryzach, dzięki czemu nie czujemy się niekomfortowo i mamy większy zakres ruchów. Aby tak się stało, konieczne jest dobranie bielizny dobrej jakości, która nie będzie uciskać oraz krępować ruchów.

Podsumowując, noszenie stanika jest indywidualną sprawą. W przypadku małych piersi biustonosz nie jest koniecznością i można z niego śmiało zrezygnować bez obaw o swoje zdrowie i ciało. Kobiety z większą miseczką powinny zainwestować w dobrej jakości bieliznę. Stanik za kilkanaście złotych z pierwszego lepszego sklepu zrobi większą krzywdę, niż jego całkowity brak. Biustonosz nie jest obowiązkowy i niezależnie od twoich rozmiarów, możesz z niego zrezygnować w każdej chwili.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także