Kategorie Coś z niczego / recyklingLajfhakiModaPsychologia

Czego nie kupować w lumpeksach? Unikaj tych 7 rzeczy jak ognia

W secondhandach, za niewielkie pieniądze możemy kupić ubrania, które są naprawdę wysokiej jakości lub pochodzą z bardzo drogich firm. Sama jestem za tym, żeby szukać odzieżowych perełek w ciucholandach, jednak w takim miejscu należy zachować zdrowy rozsądek. Będąc w szale zakupów należy pamiętać, że nie wszystkie przedmioty powinny zostać przez nas kupione, a nawet jeśli je wypierzemy to wciąż mogą zawierać różnego rodzaju zarazki. Dlatego już teraz sprawdź czego nie kupować w lumpeksach i na co warto zwrócić uwagę:

#1 Rzeczy zniszczone i poplamione

Czego nie kupować w lumpeksach 1
@artificialphotography

Coraz więcej secondhandów bardzo restrykcyjnie sprawdza swoje towary i nie wystawia na sprzedaż tych zniszczonych, jednak wciąż możemy znaleźć ubrania, które nie wyglądają na te pierwszej świeżości. Wiadomo, że po zakupie używanych ciuchów należy je wyprać przed założeniem, jednak czasami nawet porządne środki do prania nie poradzą sobie z uporczywymi plamami lub nieprzyjemnymi zapachami. Zdarza się, że ubrania są tak przepocone, że nic im nie pomoże. Raczej nie chcesz nosić czegoś co wygląda na bardzo zniszczone i zużyte, a do tego brzydko pachnie. Na taki zakup chyba trochę szkoda pieniędzy, nawet jeśli jest to niewielka suma.

Czego nie kupować w lumpeksach – #2 Bielizna

Czego nie kupować w lumpeksach 2
pixabay.com

Wiele rzeczy możesz bez problemu kupić w secondhandzie, ale bielizna z pewnością to takich nie należy. Zanim kupisz pięknie wyglądający biustonosz lub figi zastanów się czy na pewno chcesz nosić bieliznę, którą wcześniej ktoś miał na sobie. Jeśli jednak widzisz, że bielizna ma na sobie oryginalne metki i nie jest zniszczona możesz ją kupić. Mimo wszystko, gdy wrócisz do domu radziłabym ją wyprać – nie wiadomo obok czego leżała zanim ją znalazłaś.

To samo tyczy się strojów kąpielowych.

#3 Rzeczy przeciwdeszczowe

Czego nie kupować w lumpeksach 3
@danielcgold

Kurtki przeciwdeszczowe i kalosze są często noszone do momentu gdy już całkowicie się zniszczą. Kurtki mogą ulec zniszczeniu po praniu lub po bardzo ulewnej pogodzie, a kalosze używane przez kilka sezonów mogą nie pachnieć ładnie. Jednak dokładnie tak samo jak w przypadku innych przedmiotów – jeśli widzisz, że mają oryginalne metki lub są naprawdę w dobrym stanie, warto je kupić.

#4 Kołdry i prześcieradła

Czego nie kupować w lumpeksach 4
@kristaleemcphee

Używane prześcieradła, koce, ręczniki i inne lniane przedmioty niosą ze sobą ryzyko roztoczy oraz innych zarazków. Nawet jeśli wypierzesz zakupione rzeczy w gorącej wodzie, problem z bakteriami może nie zniknąć. Jeśli potrzebujesz nowych kołder lepiej sprawdź promocje w sklepach – często możesz znaleźć tam przedmioty przecenione nawet o 70%!

Czego nie kupować w lumpeksach – #5 Buty

Czego nie kupować w lumpeksac 5
@jakobowens1

Wiem, zakup pięknych vintage butów jest kuszący, zwłaszcza za niską cenę! Jednak nie wiem czy jest to warte tak dużego ryzyka. Jeśli kupujesz buty w secondhandzie, narażasz swoje stopy na wszelkiego rodzaju grzyby i problemy ze skórą, które mógł mieć poprzedni właściciel. Dodatkowo, nowe buty dopasowują się do kształtu stopy, a te używane są już „wyrobione” pod stopę wcześniejszego właściciela, dlatego ich noszenie może być niewygodne.

#6 Kapelusze

Czego nie kupować w lumpeksach 6
@citrusboy

Używane nakrycia głowy mogą posiadać wszy lub inne niepożądane insekty. Mogą również wywoływać alergię i łuszczenie się skóry. Nawet jeśli wypierzesz kapelusz, wciąż istnieje ryzyko, że nie wszystkie bakterie zostaną usunięte. Jeśli chcesz kupić nową czapkę lepiej poszukaj jej w sklepie lub sprawdź czy ta ze secondhandu posiada metkę.

Czego nie kupować w lumpeksach – #7 Zabawki

Czego nie kupować w lumpeksach 7
pixabay.com

Dzieci zazwyczaj trzymają swoje zabawki bardzo blisko siebie, tulą się do nich i wkładają do buzi. Według badań naukowców pluszaki mogą zawierać roztocza, pleśń, zarazki, alergeny oraz inne bakterie. Jeśli zdecydujesz się na zakup zabawek wypierz je w gorącej wodzie, a następnie odwiruj w pralce. Możesz także wymrozić pluszaki umieszczając je w zamrażalce na minimum 12 h. Metoda ta nie jest jednak niezawodna, roztocza i zarazki wciąż mogą pozostać w pluszaku.

Często robisz zakupy w secondhandach? Co najczęściej kupujesz a czego unikasz?

Zobacz także:

1) Pierwszy sklep Zalando z odzieżą używaną. W Zircle kupisz ubrania do 30 zł

2) Oto ważny powód dlaczego ZAWSZE powinnaś prać nowe ubrania zanim je założysz

Źródło: thisisinsider.com | Fotografie: thisisinsider.com | Miniatura wpisu: źródło: ubierzemywszytskich.com