PoradyPsychologiaCzujesz się samotna? Mózg reaguje w sposób, który cię nie ucieszy

Czujesz się samotna? Mózg reaguje w sposób, który cię nie ucieszy

Samotność u kobiet często wiąże się z innym, dość niezdrowym nawykiem, o którym zapewne większość nie ma pojęcia. Uczucie samotności aktywuje obszary mózgowe odpowiedzialne za głód i łaknienie. Z tego powodu wytwarza się mnóstwo złych nawyków żywieniowych, które w konsekwencji prowadzą do zaburzeń odżywiania. Naukowcy postanowili lepiej zbadać ten temat.

Samotność wzmaga łaknienie
Samotność wzmaga łaknienie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Nelli Kovalchuk

Nie ma złudzeń, że samotność prowadzi do wielu przykrych chorób psychicznych jak depresja czy stany lękowe. Narażone są na nie główne kobiety, które na wczesnych etapach próbują zamaskować objawy czymś przyjemnym. W chwilach samotności często odzywają się łaknienie i głód. Zamiast sięgać po zdrowe jedzenie, na talerzu lądują fast foody i słodycze, które dają chwilową przyjemność, maskując złe uczucia. Tak właśnie rodzą się problemy z odżywianiem.

Samotność a otyłość. Kiedy zaczyna się zajadanie problemów?

Naukowcy z University of California, Los Angeles postanowili zbadać związki między uczuciem samotności a złą dietą. Już na starcie mieli świadomość tego, że otyłość i depresja to bardzo bliskie tematy, lecz brakowało im naukowych dowodów na to, że mózg osoby samotnej reaguje na jedzenie w inny sposób niż u zdrowego człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchenne triki, których nauczyła mnie mama

Do badania zaproszono sto kobiet, które zostały poddane różnej symulacji mającej potwierdzić, czy obszary mózgowe samotnych kobiet reagują w inny sposób na jedzenie. Łączyło je jedno – poczucie samotności i izolacji. Po analizie wyników odkryto, że kobiety w gorszym stanie psychicznym miały nadwagę i borykały się z wieloma chorobami psychicznymi. Ich sposobem na radzenie sobie z emocjami było jedzenie, które na chwilę dawało im poczucie zadowolenia.

Mózg osób samotnych działa zupełnie inaczej

Dr Arpana Gupta, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie "JAMA", jasno przyznaje, że mózg samotnej kobiety działa zupełnie inaczej. Jednym z etapów badania było wyświetlanie obrazków z jedzeniem i tych, które nakazują powstrzymanie od spożywania niezdrowej żywności. Jak można się było spodziewać, wyświetlanie smakowitych kąsków aktywowało obszary w mózgu odpowiedzialne za łaknienie i głód.

Maskowanie uczucia samotności poprzez kompulsywne objadanie to błędne koło. Nadwyżka kalorii sprawi, że ciało zacznie się zmieniać, a dodatkowe kilogramy przyniosą mnóstwo kompleksów, które jeszcze bardziej obciążą psychikę. Depresja i lęki to choroba, na którą nie pomoże dodatkowa porcja lodów.

Jeśli czujesz się samotna, a twoim jedynym pocieszeniem jest paczka chipsów i butelka coli, może warto zacząć szukać pomocy. Wizyta u psychologa, grupa wsparcia czy telefon do przyjaciela mogą naprawdę wiele. Najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok i przyznać się do problemu, który od dłuższego czasu utrudnia codzienne życie.

Źródło: "nauka.pap.pl"