PoradyPsychologiaCzym jest syndrom najstarszej córki? Zobacz, czy dotyczy ciebie

Czym jest syndrom najstarszej córki? Zobacz, czy dotyczy ciebie

Dziewczynki piją z jednego kubka
Dziewczynki piją z jednego kubka
Źródło zdjęć: © via Getty Images | OR Images
06.04.2024 13:34

Spotkałaś się kiedyś z terminem "syndrom najstarszej córki"? A może sama jesteś jego przedstawicielką. Okazuje się, że pierwsze córki, w momencie urodzenia, przejmują duży ciężar pielęgnowania rodziny. Powstał nawet specjalny hashtag, który zrzesza wszystkie przedstawicielki owego syndromu. Może ty też jesteś jedną z nich – koniecznie to sprawdź!

Najstarsza córka w rodzinie jest jak druga mama, ale nie z własnego wyboru. Kiedy dziewczynka dorasta, a w domu pojawiają się inne dzieci, instynktownie zaczyna się nimi zajmować. Ponadto takie córki są obarczone ciężarem emocjonalnym, o którym mało kto mówi. Kobiety z całego świata postanowiły podzielić się swoimi przeżyciami i utworzyły hashtag #EldestDaughterSyndrome, pod którym publikują swoje przeżycia dotyczące tego, jak czuje się najstarsza córka. Większość z nich wygląda podobnie.

Syndrom najstarszej córki. Kiedy z dziecka nagle stajesz się trzecim rodzicem

Często mówi się o tym, że dzieci muszą pomagać swoim rodzicom. Najstarsza córka najczęściej zostaje obarczona wieloma obowiązkami. Zajmowanie się rodzeństwem, gotowanie, sprzątanie, pomoc przy zakupach, załatwianie spraw w różnych instytucjach czy prace domowe – to wszystko spoczywa na barkach najstarszych córek. Czy się na to godzą? Tak, lecz często nie jest to ich dobra wola, a jedynie poczucie obowiązku wobec rodziców.

Najstarsza córka ma często jeszcze inne, mniej przyjemne zadania. Rodzice często stawiają ją w roli mediatora podczas kłótni, co nie powinno mieć miejsca. Syndrom najstarszej córki każe jej bronić młodszego rodzeństwa, które nie rozumie kłótni rodziców. Jeśli do tego dochodzą problemy w domu, najstarsza córka najczęściej staje się opiekunem zastępczym dla dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od najstarszych córek wymaga się więcej

Pierwsze dziecko w rodzinie jest czymś w rodzaju eksperymentu. Rodzice niby wiedzą, jak się nim zajmować, ale po drodze popełniają mnóstwo błędów wychowawczych, które owocują w przyszłości. Najstarsze córki są najczęściej poddawane dużej presji, zaczynając od szkoły podstawowej, gdy muszą być grzeczne i mądre, aż po wybór ścieżki kariery, która jest często negowana przez rodziców.

Kiedy w domu pojawia się kolejne dziecko, najstarsza córka ma być dla niego przykładem. Najczęściej wszystko, co robi, jest krytykowane i porównywane do drugiego dziecka. Siostra często staje się drogowskazem, którego ona nigdy nie miała. W tym wszystkim zapomina się o potrzebach starszego dziecka, które również potrzebuje rodzicielskiej troski i pomocy.

Objawy syndromu najstarszej córki

Najstarsza córka zaczyna przybierać rolę rodzica, a przy tym wykształcają się jej inne cechy sugerujące o problemie, z jakim się mierzy w swojej głowie. Zacznijmy od perfekcyjności, która objawia się już na poziomie szkoły podstawowej. Najstarsza córka musi być idealna, bo inaczej nie zadowoli rodziców. Takie dziecko będzie szukało aprobaty, a gdy już ją znajdzie, będzie robić dokładnie to, co zadowala rodzica, często kosztem własnych marzeń i preferencji.

Kiedy w domu pojawia się kolejne dziecko, najstarsza córka zaczyna być nadmiernie odpowiedzialna i przywódcza. Często nie chce tego robić, ale psychika podpowiada jej, że właśnie tak powinna się zachować. Na sam koniec warto wspomnieć o poświęceniu, które również jest cechą najstarszych córek. To wszystko będzie miało nad nimi kontrolę, póki same nie zrozumieją, że rodzice, choć nieumyślnie skrzywdzili swoje najstarsze córki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także