Dlaczego Finowie są najszczęśliwsi na świecie? Psycholog podał powody

Dlaczego Finowie są najszczęśliwsi na świecie? Psycholog podał powody

Uśmiechnięta kobieta trzyma fińską flagę
Uśmiechnięta kobieta trzyma fińską flagę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | A Stock Studio
15.02.2024 16:21

Finlandia to kraj, w którym jest najmniej nieszczęśliwych ludzi na świecie. Skąd tak duże zadowolenie z życia u obywateli tego państwa? Według eksperta wynika to z trzech, powszechnie panujących przekonań. Czym więc na co dzień kierują się w życiu Finowie?

Szczęście to pojęcie względne. Dla każdego człowieka znaczy coś zupełnie innego. Według definicji słownika języka polskiego, szczęście to uczucie ogromnego zadowolenia i radości. To również pomyślny los, powodzenie, czy splot korzystnych okoliczności. Dla niektórych szczęście to przebywanie wśród członków rodziny. Innym szczęścia dostarcza kupowanie sobie drogich, markowych rzeczy lub podróżowanie, a jeszcze inni czują prawdziwą satysfakcję, spełniając się w swojej pracy zawodowej. Tak naprawdę każdy czerpie z czegoś innego swoje szczęście i jest to jak najbardziej w porządku. Okazuje się jednak, że Finowie to jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Czy to sprawa ich klimatu? Zarobków, poglądów, a może smacznego jedzenia? Podpowiadamy, na czym polega ich przepis na zadowolenie z życia.

Jakimi dewizami życiowymi kierują się Finowie?

Finowie są uważani za najszczęśliwszy naród. W czym jednak tkwi ich sekret zadowolenia z życia? Zdaniem fińskiego badacza psychologii i filozofii Franka Martela, za szczęście Finów odpowiadają trzy, powszechnie panujące w społeczeństwie przekonania. Jest to:

  • silne poczucie wspólnoty oraz pokrewieństwa,
  • czynienie dobrych uczynków dla innych ludzi,
  • znalezienie jasnego celu dla siebie.

Psycholog Martel wyjaśnia, że te trzy "kluczowe" koncepcje są niezwykle ważne dla Finów. Zaleca również, aby każdy spróbował wdrożyć te dewizy do swojego codziennego życia.

Frank Martel w wywiadzie dla fińskich mediów podkreślił również, że posiadanie rodziny i przyjaciół znacznie zwiększa szanse na bycie szczęśliwym. Chodzi o przebywanie wśród ludzi, którym na tobie zależy. Tego uczucia nie da się niczym zastąpić i rzeczywiście u wielu powoduje szczęście i spokój. Potwierdzają to również badania. Według ekspertów spędzanie wartościowego czasu z przyjaciółmi i rodziną może uczynić życie znacznie lepszym. Warto podkreślić, że dzieje się to niezależnie od statusu finansowego i materialnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dobre uczynki mogą zmienić twoje życie na lepsze!

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Ohio w 2023 roku wykazały, że lęk, depresję oraz stres można złagodzić drobnymi aktami życzliwości. Okazuje się, że spełnienie dobrych uczynków i nawet najmniejsza pomoc drugiej osobie doprowadzają u wielu ludzi do poczucia szczęścia oraz satysfakcji. Akty życzliwości dla innych nie tylko dają poczucie odnalezienie celu, ale również budują pewną solidarność i więź między ludźmi. Jeżeli ty nadal szukasz swojego szczęścia, to zastosuj się do rady pewnego pisarza. Autor bestselerów - Suneel Gupta w swojej książce ''Everyday Dharma: The Timeless Art of Finding Joy in What You Do'' zaleca, aby zrobić samemu listę rzeczy, które przynoszą szczęście. Dzięki temu można znaleźć pewien życiowy wzorzec postępowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także