PoradyDostałeś alarmujący SMS z banku? Uważaj, bo cię okradną. Oto co robić

Dostałeś alarmujący SMS z banku? Uważaj, bo cię okradną. Oto co robić

Sms z oszustwem to popularna metoda
Sms z oszustwem to popularna metoda
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tatsianamaphoto
02.04.2024 08:27

W dzisiejszych czasach metody działania oszustów są naprawdę podstępne. Jeśli chcesz uniknąć utraty pieniędzy, to koniecznie musisz zachować dużą ostrożność. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli otrzymasz podejrzany sms z banku. Uważaj, bo to może być oszustwo!

Niestety rozwój nowych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, spowodował zdecydowanie większe możliwości przestępcze dla oszustów. Owocem tego są liczne doniesienia, że jakaś osoba padła ofiarą wyłudzenia pieniędzy. Obecnie coraz bardziej popularne jest wysyłanie do ludzi fałszywej wiadomości sms, która zazwyczaj zawiera szkodliwe linki. Pozornie ta wiadomość może wyglądać jak powiadomienie z banku, jednak jest to oszustwo! Podpowiadamy, co należy dokładnie zrobić, jeśli otrzymasz podejrzany sms.

Co zrobić, jeśli otrzymałeś podejrzany sms?

Niestety przestępcy mają nowy patent na oszustwo. Polega ono na rozsyłaniu do ludzi fałszywych wiadomości. Taki sms zazwyczaj wygląda jak tradycyjne powiadomienie z banku. Jego treść to np. informacja o nieautoryzowanej transakcji na koncie bankowym z prośbą o pilny kontakt. Osoba, która nie zorientuje się od razu, że jest to oszustwo, niestety dzwoni na numer, z którego otrzymała sms. Oczywiście połączenie jest wtedy odbierane przez oszustów, którzy umiejętnie namawiają swoją zdenerwowaną ofiarę do zainstalowania szkodliwego oprogramowania na telefon (ta aplikacja ma niby uchronić użytkowników przed utratą kolejnych środków z konta).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według portalu "telepolis.pl", kolejnym krokiem oszustów jest wysyłanie do tych samych osób wiadomości sms z linkiem, który prowadzi do zmodyfikowanej wersji aplikacji McAfee Security. Jest to w rzeczywistości wirus o nazwie Brunhilda. Po zainstalowaniu zawirusowanej aplikacji uruchamiają się na telefonie dwa pliki APK i jeden DEX. To dzięki nim przestępcy mogą zdalnie przejąć dostęp do telefonu. Potem już niestety oszuści mają bardzo łatwą drogę do wykradnięcia z konta bankowego wszystkich oszczędności oraz danych.

Jeśli więc kiedykolwiek otrzymasz taki sms, to niezwłocznie udaj się osobiście do oddziału swojego banku. Dobrym rozwiązaniem jest również odszukanie na stronie internetowej placówki prawdziwego numeru telefonu i zadzwonienie na infolinię bankową. Tam dokładnie wyjaśnij sprawę i sprawdź, czy wysłane powiadomienie sms na pewno jest prawdziwe. Zawsze możesz też skontrolować dokładną historię transakcji w swojej aplikacji bankowej.

Jak uchronić się przed oszustwem?

Z racji rozwoju nowych technologii nastały czasy, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na różne oszustwa. Obecnie niezwykle popularne jest wysyłanie przez przestępców fałszywej wiadomości sms z podejrzanymi linkami lub prośbą o pilny kontakt. Inną bardzo częstą metodą oszustwa jest włamywanie się na czyjś profil społecznościowy i wyłudzenie za jego pośrednictwem transakcji BLIK. Należy bardzo uważać na wszelkie podejrzane maile i najlepiej ich po prostu nie otwierać. Inaczej możemy zostać przekierowani na fałszywą, zawirusowaną stronę lub ktoś wykradnie nasze dane.

W celu uchronienia się przed byciem ofiarą oszustwa trzeba przede wszystkim zawsze zachować dużą czujność oraz ostrożność. Warto również za każdym razem sprawdzać adres strony, na której logujemy się czy zamawiamy jakieś przedmioty. Dodatkowo, jeżeli ktoś bliski prosi nas przez internet o pożyczenie pieniędzy, to koniecznie trzeba od razu wykonać do niego telefon. Dzięki temu możemy upewnić się, czy to rzeczywiście ta bliska osoba potrzebuje naszej pomocy. Pamiętaj, że jeśli w danej sytuacji masz jakiekolwiek wątpliwości i podejrzewasz oszustwo, to najlepiej jest od razu skontaktować się w tej sprawie z policją.

Źródło: "telepolis.pl"

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także