Dziś Dzień Filozofii. Starożytni filozofowie wcale nie byli idolami
Każdy z pewnością chociaż raz miał styczność z filozofią, która niestety nie zachęca do nauki. Idee starożytnych myślicieli niejednokrotnie stały się punktem zwrotnym, ale nadal mało osób zna życiorys "gigantów".
16.11.2023 12:17
Kolebka filozofii znajduje się w Grecji oraz Rzymie, ponieważ tam od VI wieku p.n.e. do V wieku n.e. powstawały myśli oraz rozważania starożytnych mędrców. Jednak co tak naprawdę oznacza słowo filozofia? Jest to nic innego jak połączenie wyrazów oznaczających w dosłownym tłumaczeniu "umiłowanie mądrości". Każdy z nas zna Sokratesa, Arystotelesa, Platona lub Diogenesa, jednak co tak naprawdę o nich wiemy?
Filozofia i filozofowie, czyli czego z pewnością nie wiesz
Natura bytu, moralność, polityka oraz piękno są tylko nielicznymi tematami, nad jakimi głowili się starożytni. Ich pisma oraz idee przetrwały do naszych czasów, a spotkamy się z nimi podczas lekcji języka polskiego lub historii. Jednak tak naprawdę nigdy nie poznaliśmy ich bliżej jako ludzi, którzy również mieli swoje perypetie i rozterki życiowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bardzo często ich filozofia jest trudna i nie zachęca do jej zgłębiania, ale zmienisz zdanie, jeśli uświadomisz sobie, że filozofowie byli przecież ludźmi z "krwi i kości". Być może wtedy postrzeganie tej dyscypliny będzie zupełnie inne? Te mało znane fakty, jak również ciekawostki, z pewnością zmienią postrzeganie starożytnych myślicieli.
Filozofowie mieli naprawdę ciekawe życie
Sokrates — znany filozof starożytności, nie przywiązywał dużej wagi do swojego wyglądu zewnętrznego, przez co nie był uważany za atrakcyjnego. Jego główne zainteresowanie skupiało się na rozwijaniu swoich idei i filozofii, a także na prowadzeniu rozmów z innymi ludźmi w celu poszukiwania prawdy i poznania samego siebie. To właśnie ta filozofia życia, skoncentrowana na dążeniu do poznania oraz doskonalenia siebie, a nie na wyglądzie zewnętrznym, przyniosła mu sławę i uznanie jako jednego z najważniejszych filozofów starożytności.
W starożytnej Grecji i Rzymie filozofowie byli cenieni i sławni, ale nie byli jedynymi postaciami, które przyciągały uwagę młodzieży. W tamtych czasach istniała również fascynacja popularnymi atletami, poetami, artystami, a także osobami z wpływowymi pozycjami społecznymi i politycznymi. Można powiedzieć, że była to wtedy tzw. śmietanka towarzyska.
Młodzież była zainteresowana wieloma różnymi osobami i zjawiskami, więc nie można powiedzieć, że filozofowie byli idolami młodzieży. Jednak bez wątpienia filozofowie, tacy jak Sokrates, mieli duży wpływ na myślenie młodych ludzi i byli uważani za ważne postacie w kulturze i społeczeństwie.
Pozostałe filozoficzne ciekawostki
Filozofowie często byli przedmiotem krytyki i niezrozumienia ze strony społeczeństwa, co czasami prowadziło do ich samotnej śmierci. Jednak najbardziej znana i spektakularna śmierć wśród starożytnych filozofów to śmierć Sokratesa, który zmarł poprzez wypicie cykuty. Targnął się na życie ze względu na to, że uważano go za gorszącego i niebezpiecznego dla społeczeństwa. To właśnie ta śmierć i jego postawa w chwili śmierci, kiedy zachował się z godnością i męstwem, przyczyniły się do uznania go za jednego z najważniejszych filozofów starożytności.
W starożytnej Grecji i Rzymie istniała tradycja związków homoseksualnych pomiędzy dojrzałymi a młodszymi mężczyznami, ale nie było to uważane za jedyny lub najszlachetniejszy rodzaj relacji. W rzeczywistości ideał miłości w starożytnej kulturze był bardziej skomplikowany i wielowymiarowy. Z jednej strony starożytni Grecy i Rzymianie uważali miłość homoseksualną za szczególny rodzaj więzi, która umożliwiała młodszemu mężczyźnie naukę i rozwój.
Zobacz także
Jednak z drugiej strony istniały również silne wartości oraz tradycje dotyczące małżeństwa i rodziny, które zazwyczaj uwzględniały miłość heteroseksualną. W każdym razie nie można uogólniać lub twierdzić, że wszyscy starożytni filozofowie nawiązywali romanse z młodszymi mężczyznami, oraz że uważano to za najszlachetniejszą formę miłości.