NewsyDziś Dzień Filozofii. Starożytni filozofowie wcale nie byli idolami

Dziś Dzień Filozofii. Starożytni filozofowie wcale nie byli idolami

Starożytni filozofowie wcale nie byli nudni.
Starożytni filozofowie wcale nie byli nudni.
Źródło zdjęć: © Pixabay | morhamedufmg
16.11.2023 12:17

Każdy z pewnością chociaż raz miał styczność z filozofią, która niestety nie zachęca do nauki. Idee starożytnych myślicieli niejednokrotnie stały się punktem zwrotnym, ale nadal mało osób zna życiorys "gigantów".

Kolebka filozofii znajduje się w Grecji oraz Rzymie, ponieważ tam od VI wieku p.n.e. do V wieku n.e. powstawały myśli oraz rozważania starożytnych mędrców. Jednak co tak naprawdę oznacza słowo filozofia? Jest to nic innego jak połączenie wyrazów oznaczających w dosłownym tłumaczeniu "umiłowanie mądrości". Każdy z nas zna Sokratesa, Arystotelesa, Platona lub Diogenesa, jednak co tak naprawdę o nich wiemy?

Filozofia i filozofowie, czyli czego z pewnością nie wiesz

Natura bytu, moralność, polityka oraz piękno są tylko nielicznymi tematami, nad jakimi głowili się starożytni. Ich pisma oraz idee przetrwały do naszych czasów, a spotkamy się z nimi podczas lekcji języka polskiego lub historii. Jednak tak naprawdę nigdy nie poznaliśmy ich bliżej jako ludzi, którzy również mieli swoje perypetie i rozterki życiowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bardzo często ich filozofia jest trudna i nie zachęca do jej zgłębiania, ale zmienisz zdanie, jeśli uświadomisz sobie, że filozofowie byli przecież ludźmi z "krwi i kości". Być może wtedy postrzeganie tej dyscypliny będzie zupełnie inne? Te mało znane fakty, jak również ciekawostki, z pewnością zmienią postrzeganie starożytnych myślicieli.

Filozofowie mieli naprawdę ciekawe życie

Sokrates — znany filozof starożytności, nie przywiązywał dużej wagi do swojego wyglądu zewnętrznego, przez co nie był uważany za atrakcyjnego. Jego główne zainteresowanie skupiało się na rozwijaniu swoich idei i filozofii, a także na prowadzeniu rozmów z innymi ludźmi w celu poszukiwania prawdy i poznania samego siebie. To właśnie ta filozofia życia, skoncentrowana na dążeniu do poznania oraz doskonalenia siebie, a nie na wyglądzie zewnętrznym, przyniosła mu sławę i uznanie jako jednego z najważniejszych filozofów starożytności.

Szkoła Ateńska stanowiła ważny punkt w historii filozofii
Szkoła Ateńska stanowiła ważny punkt w historii filozofii © Pixabay | janeb13

W starożytnej Grecji i Rzymie filozofowie byli cenieni i sławni, ale nie byli jedynymi postaciami, które przyciągały uwagę młodzieży. W tamtych czasach istniała również fascynacja popularnymi atletami, poetami, artystami, a także osobami z wpływowymi pozycjami społecznymi i politycznymi. Można powiedzieć, że była to wtedy tzw. śmietanka towarzyska.

Młodzież była zainteresowana wieloma różnymi osobami i zjawiskami, więc nie można powiedzieć, że filozofowie byli idolami młodzieży. Jednak bez wątpienia filozofowie, tacy jak Sokrates, mieli duży wpływ na myślenie młodych ludzi i byli uważani za ważne postacie w kulturze i społeczeństwie.

Pozostałe filozoficzne ciekawostki

Filozofowie często byli przedmiotem krytyki i niezrozumienia ze strony społeczeństwa, co czasami prowadziło do ich samotnej śmierci. Jednak najbardziej znana i spektakularna śmierć wśród starożytnych filozofów to śmierć Sokratesa, który zmarł poprzez wypicie cykuty. Targnął się na życie ze względu na to, że uważano go za gorszącego i niebezpiecznego dla społeczeństwa. To właśnie ta śmierć i jego postawa w chwili śmierci, kiedy zachował się z godnością i męstwem, przyczyniły się do uznania go za jednego z najważniejszych filozofów starożytności.

W starożytnej Grecji i Rzymie istniała tradycja związków homoseksualnych pomiędzy dojrzałymi a młodszymi mężczyznami, ale nie było to uważane za jedyny lub najszlachetniejszy rodzaj relacji. W rzeczywistości ideał miłości w starożytnej kulturze był bardziej skomplikowany i wielowymiarowy. Z jednej strony starożytni Grecy i Rzymianie uważali miłość homoseksualną za szczególny rodzaj więzi, która umożliwiała młodszemu mężczyźnie naukę i rozwój.

Jednak z drugiej strony istniały również silne wartości oraz tradycje dotyczące małżeństwa i rodziny, które zazwyczaj uwzględniały miłość heteroseksualną. W każdym razie nie można uogólniać lub twierdzić, że wszyscy starożytni filozofowie nawiązywali romanse z młodszymi mężczyznami, oraz że uważano to za najszlachetniejszą formę miłości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także