Forsycja będzie uginała się od kwiatów. Zobacz, jak o nią zadbać
Żółte krzewy forsycji już niedługo zakwitną w naszych ogrodach, a to oznacza nadejście wiosny na dobre. Ten uroczy krzew obsypie się kwiatami tylko wtedy, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Zanim sięgniesz po sekator lub zaczniesz kombinować z nawozami, zobacz, jak sprawić, aby forsycja długo kwitła.
03.03.2024 14:10
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem forsycji, to powinieneś wiedzieć, czego ta roślina potrzebuje. Krzew ten jest niezwykle popularny, a sławę zyskał sobie ze względu na prostą uprawę i małe wymagania. Z tego powodu z forsycją poradzi sobie nawet amator, a krzew spokojnie nada się na żywopłot, który swoimi bujnymi żółtymi kwiatami będzie "bił" innych po oczach. Co lubi forsycja?
Co zrobić, żeby forsycja kwitła?
Zanim zdecydujesz się na posadzenie krzewu, koniecznie sprawdź, jakie stanowisko lubi forsycja. Mało kto wie, że nie będzie jej się dobrze rosło w cieniu (wtedy da mało kwiatów). Najlepiej będzie posadzić forsycję w miejscu słonecznym, które będzie osłonięte od wiatru. Jeśli masz takie miejsce w ogrodzie, to w drugim kroku sprawdź glebę (powinna być nie tylko żyzna). Forsycja do bujnego wzrostu potrzebuje podłoża wilgotnego o odczynie pH zasadowym lub obojętnym. Dzięki temu krzew będzie rósł bez konieczności podlewania, ponieważ wszystkie niezbędne składniki odżywcze pobierze sobie z ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co lubi forsycja? Krzew ten potrzebuje twojej uwagi wczesną wiosną (przed zawiązaniem pąków na gałęziach). W marcu dobrze jest postawić na ściółkowanie forsycji, a dzięki temu przez cały sezon z gleby nie odparuje woda, która jest dla tego krzewu niezwykle cenna. Forsycja może wymagać podlewania tylko podczas bardzo upalnego lata, ale nie należy przedobrzyć z tym zabiegiem, ponieważ korzenie krzewu są podatne na gnicie. Jak dbać o forsycję? Jeśli marzysz o bujnych żółtych kulach kwiatów, pamiętaj o jeszcze jednej kwestii.
Jak dbać o forsycje?
Kluczem do tego, aby forsycja uginała się od kwiatów, jest przycinanie, o którym nie możemy zapomnieć. Jeśli co sezon pomijasz ten zabieg, to nie dziw się, że krzew kwitnie marnie, a przy tym nie ma zwartego pokroju. Po przycięciu forsycji roślina od razu zacznie się ładnie formować oraz bujnie kwitnąć. Przed zabawą z sekatorem warto pamiętać, że krzew ten wypuszcza żółte kwiatostany na pędach zeszłorocznych, więc łatwo o pomyłkę. Przed cięciem forsycji koniecznie trzeba pozbyć się chorych, suchych lub połamanych gałęzi, a dopiero potem rozprawić się z tymi rosnącymi do wnętrza krzewu.
Zobacz także
Przytnij forsycję o 1/3 długości jej pędów. To sprawi, że przez sezon roślina zdąży się zregenerować. Jeśli twój żółty krzew nie był przycinany kilka lat, to śmiało możesz wykonać na nim cięcie odmładzające. Wtedy forsycję tniemy na najstarszych pędach od nasady, a cały krzew nie może przekroczyć 2 metrów wysokości. Dzięki temu jednemu zabiegowi bardzo szybko zobaczysz wiosną multum żółtych kwiatostanów.