Pył znad Sahary zmierza w stronę Polski. Niedługo uderzy
Niektóre zjawiska atmosferyczne skutecznie potrafią uprzykrzyć nam życie. Tak też jest w przypadku nadciągającego nad Polskę pyłu znad Sahary. Wyjaśniamy, czy tzw. kalima jest groźna dla zdrowia oraz kiedy, według ekspertów, saharyjski pył nadciągnie nad Polskę!
Czym tak naprawdę jest pył znad Sahary? Jest to żółty osad, który może pozostawać na karoserii samochodów. Saharyjki pył nazywany jest również kalimą. Warto dodać, że zjawisko to powraca do Polski właściwie cyklicznie (co roku). Według informacji podanych przez IMGW chmura tego żółtego pyłu dotrze do Polski już w najbliższy piątek. Opierając się na prognozach, można przewidywać, że pył znad Sahary swoim zasięgiem obejmie południowe i wschodnie województwa Polski. Czy pył znad Sahary jest groźny?
Kiedy pył znad Sahary pojawi się nad Polską?
Według doniesień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już w najbliższy piątek (1 marca) w Polsce możemy spodziewać się pyłu znad Sahary. Będzie utrzymywać się nad naszym krajem przez kilka dni. Zjawisko to choć zdarza się co roku, jest dla wielu ludzi dosyć kłopotliwe. Otóż żółty pył osadza się na samochodach. Kierowcy powinni pamiętać, że jeżeli afrykański pył nie zostanie szybko usunięty z karoserii auta, to może on przyczynić się do zapchania filtrów lub nawet porysowania lakieru samochodowego. Dodatkowo afrykański pył odkłada się często na elewacjach i szybach domów. One niestety również będą wymagały czyszczenia.
Czy pył saharyjki może być groźny dla zdrowia?
I tak i nie. Na pewno te żółte drobiny piasku z Afryki mogą zwierać śladowe ilości radioaktywnych izotopów. Warto jednak podkreślić, że pył znad Sahary zazwyczaj nie jest groźny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Efektem ubocznym tego zjawiska jest jednak suche i gorące powietrze. To właśnie ono może powodować u nas problemy z oddychaniem, łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek oraz problemy z zatokami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki kuchenne, które są naprawdę przydatne
Dlaczego powstaje kalima?
Kalima to tak naprawdę chmura pyłu oraz drobnego piasku, który jest przynoszony przez wiatr z Sahary. Zjawisko to powstaje w wyniku burzy piaskowej na pustyni. Kalima nie jest specjalnie groźna, jednak może być uciążliwa. Należy mieć na uwadze, że duża chmura pyłu znad Sahary, może znacznie zmniejszać widoczność oraz utrudniać oddychanie. W miarę możliwości więc osoby z problemami układu oddechowego nie powinny w czasie opadów pyłu przebywać na zewnątrz. Nie należy jednak wpadać w panikę. Pył saharyjski jest powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w krajach południowej części Europy.