NewsyHistoria jak z filmu. Holenderka planuje ślub z... hologramem stworzonym przez AI

Historia jak z filmu. Holenderka planuje ślub z... hologramem stworzonym przez AI

Para trzymająca się za ręce
Para trzymająca się za ręce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, aliciaframis.com | Alicia Framis, tong2530
29.02.2024 16:00

"Her" to film opowiadający o romansie ze sztuczną inteligencją. Reżyser, Spike Jonze, zdobył za niego Oskara i 20 innych nagród. Nikt nie spodziewał się, że taka historia zdarzy się naprawdę. Pewna Holenderka planuje ślub z hologramem stworzonym przez AI.

Miłość nie zna płci, wieku, wyglądu czy poglądów. To najpotężniejsze uczucie na świecie. Wszyscy chcemy kochać i być kochani. Niektórzy z nas za wszelką cenę. Zupełnie tak jak pewna Holenderka, która postanowiła wyjść za mąż za... hologram AI.

Alicia Framis to holenderska artystka, która stworzyła AILexa. Hologram został stworzony przy pomocy AI i łączy w sobie wszystkie cechy byłych partnerów Alicii. Kobieta planuje ślub z hologramem. — Wiemy, że wkrótce roboty i ludzie będą partnerami seksualnymi — wyjaśnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Holenderka stworzyła hologram przy pomocy AI. Chce wyjść za niego za mąż

Sztuczna inteligencja wywołuje ogromne kontrowersje. Powstała, aby ułatwić nam życie, jednak społeczeństwo obawia się, że maszyna może zabrać nam pracę, a nawet przewyższyć nas intelektualnie. Temat AI pojawia się od lat, także w kulturze i sztuce. W 2013 roku Spike Jonze nakręcił "Her". Film opowiadał o samotnym mężczyźnie, który zakochuje się w wytworze sztucznej inteligencji. Ekranizacja zdobyła Oskara i 20 innych nagród.

Nikt nie spodziewał się jednak, że ten futurystyczny dramat wydarzy się naprawdę. I to zaledwie dekadę później. Alicia Framis stworzyła hologram mężczyzny przy pomocy AI. "Mężczyzna" jest mieszanką cech byłych partnerów artystki. Kobieta ma zamiar wyjść za AILexa. Framis uważa, że związki ludzi ze sztuczną inteligencją są nieuniknione. Artystka od lat bada pojęcie samotności i izolacji. Związek z AILexem jest częścią jej badania na temat alternatywnych metod wspierania więzi.

Ślub z AI wydarzy się naprawdę

Chcę nakręcić film dokumentalny, który udokumentuje postęp naszych odkryć od samego początku. Sztuczna inteligencja jest nadal bardzo związana z nauką i brakuje jej poezji, sztuki oraz ciepła — wyjaśnia Framis. Artystka jest zdania, że jej eksperyment całkowicie zmieni podejście do sztucznej inteligencji. Dodała, że taka relacja może być pomocna dla osób niepełnosprawnych czy wykorzystywanych seksualnie. Zaślubiny Alicii i AILexa odbędą się na dachu magazynu sztuki Depot Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie. Czy to wydarzenie zmieni postrzeganie AI? Zobaczymy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także