DomRośliny doniczkoweIdealny iglak do domu. Możesz uprawiać cały rok, a na święta zastąpi choinkę

Idealny iglak do domu. Możesz uprawiać cały rok, a na święta zastąpi choinkę

Kto powiedział, że choinka może zdobić mieszkanie tylko na święta? Poznaj iglaka, który sprawdzi się jako roślina doniczkowa. Odpowiednio wypielęgnowana, zimą zastąpi klasyczne drzewko choinkowe. Co to za roślina? Podpowiadamy.

Drzewko, które można uprawiać w domu.
Drzewko, które można uprawiać w domu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Annora

13.12.2023 14:57

Przyjęło się, że rośliny iglaste uprawia się w ogródku. W teorii ma to sens, bowiem tuja czy cyprysik nie przeżyłyby w warunkach domowych. W praktyce mało mówi się o iglaku, który nada się do uprawy w mieszkaniu. Odpowiednio wypielęgnowany zimą zastąpi choinkę.

Tym tajemniczym iglakiem jest araukaria wyniosła wywodząca się z rodziny araukariowatych występujących na terenie Australii. To wyjątkowe drzewko nadaje się do uprawy w domu. Wyjaśniamy, jak dbać o araukarię, aby co roku pięła się kilkanaście centymetrów w górę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Iglak, który można uprawiać w domu

Araukaria wyniosła to iglak, który wywodzi się z australijskiej wyspy Norfolk. W warunkach naturalnych osiąga nawet 70 metrów wysokości, zaś w domowych 150 cm. To jedna z nielicznych roślin iglastych, którą można uprawiać w mieszkaniu. Sprawdzi się w dużych i przestronnych pomieszczeniach.

Jak pielęgnować iglaka? Zacznijmy od postaw. Jeśli rozważasz kupno drzewka, zaczekaj do przedwiośnia lub początku jesieni. To okres kwitnięcia rośliny, dzięki czemu łatwiej będzie jej się zaadoptować do temperatury panującej w mieszkaniu.

Ważne jest też stanowisko, jakie zapewnisz drzewku. Najlepiej jest postawić je nieopodal północno-wschodniego okna. Tak dostarczysz roślinie odpowiedniej ilości światła. Drzewko powinno mieć dużo miejsca dookoła siebie. W przeciwnym razie nie będzie miało szansy się w pełni rozwinąć.

Pielęgnacja araukarii w trzech krokach

Araukarię można posadzić w ziemi uniwersalnej lub dedykowanej iglakom. Gleba powinna być zawsze nieco wilgotna, a samą roślinę należy podlewać niewielką ilością wody dwa razy w tygodniu. W okresie letnim należy zwiększyć częstotliwość do trzech, a nawet czterech razy w tygodniu.

A co z nawozem? Araukaria doceni odżywkę do iglaków. Jak często odżywiać roślinę? Raz w miesiącu, w okresie intensywnego kwitnienia, zaczynającego się w czerwcu, a kończącego w lipcu. Drzewko należy przyciąć wtedy, kiedy zauważysz, że igły bądź gałązki stały się suche i żółte. Jeśli po przycięciu problem będzie się powtarzał, to znak, że doszło do przelania. W takim wypadku należy przesadzić roślinę, zmieniając przy tym ziemię, ale również donicę.