ZagadkiPodchwytliweIle cyfr jest na tarczy zegara? Szkolna zagadka podzieliła rodziców

Ile cyfr jest na tarczy zegara? Szkolna zagadka podzieliła rodziców

Zegarek na ręce mężczyzny
Zegarek na ręce mężczyzny
Źródło zdjęć: © Getty Images | ozgurdonmaz
25.03.2024 11:42

Z pewnością podczas podawania odpowiedzi nie będziesz miał najmniejszych wątpliwości, a przy tym uśmiejesz się setnie. Tarcza zegara, a w zasadzie cyfry, które się na niej znajdują, mogą bardzo łatwo wyprowadzić cię w pole, jeśli ulegniesz pozorom. Ta zagadka dzieli rodziców i solidnie miesza w głowach.

Zagadki, a szczególnie świat liczb wcale nie jest tak oczywisty, jak może się nam wydawać. W efekcie wpadamy w ich pułapki, nawet nie wiedząc, kiedy się to dzieje. W przypadku odpowiedzi na pytanie: ile jest cyfr na tarczy zegara, warto trzymać język za zębami i nie podawać "oczywistej" odpowiedzi od razu. Lepiej zastanów się nas tym co najmniej dwa razy.

Ile jest cyfr na tarczy zegara? Ta zagadka zabija ćwieka

Odczytać godzinę z zegara potrafi każdy, a dzieci są uczone tego już od przedszkola, gdzie bez problemu odpowiadają na proste pytania. Nieco inaczej jest w przypadku tego, ile tak naprawdę mamy cyfr na tarczy, a wiele osób z uporem twierdzi, że poprawnym rozwiązaniem zagadki jest 12. Niewiele osób podaje tę odpowiedź w wątpliwość, ponieważ ta łamigłówka jest prosta, tylko trzeba odrobinę wysilić swoje szare komórki. Jaka jest poprawna odpowiedź? Zastanów się dobrze!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością cały czas wpatrujesz się w cyfry zegara i nadal widzisz dwanaście, przez co zaczynasz się niepotrzebnie irytować. Nerwy w przypadku zagadek nigdy nie są wskazane i sprawiają, że bardzo łatwo się zniechęcamy, co również prowadzi do tego, że wpadniemy w pułapkę. Do rozwiązania tej szkolnej łamigłówki z zegarem nie potrzeba ci znajomości reguł matematycznych, tęgiej głowy, a czegoś o wiele prostszego. Logiczne myślenie i dokładne przeczytanie polecenia z pewnością pomogą. Zwróć uwagę, że masz podać cyfry, a ty cały czas upierasz się przy liczbach.

Jak rozwiązać tę szkolną zagadkę?

Wielu śmiałków podejmujących rękawicę, nie odróżnia cyfry od liczby, a przecież to zupełnie dwie różne kwestie. Według definicji wyróżniamy tylko 10 cyfr, a liczb jest nieskończenie wiele, co oznacza, że do ich zapisu potrzeba właśnie cyfr. Teraz na spokojnie musisz zrozumieć tę małą podpowiedź, a bardzo szybko złapiesz się na tym, że na tarczy zegara jest tylko 12 liczb, czyli nie cyfr. Jaki jest wynik też szkolnej łamigłówki?

Zdarzają się osoby, które w odpowiedzi na ilość cyfr na tarczy zegara podają cyfrę 9, ale to również wynika z niewiedzy lub braku spostrzegawczości. Taka odpowiedź jest pokłosiem tego, że cyfry 10, 11 oraz 12 traktują w tej zagadce jako jedno, a prawda jest zupełnie inna. Jeśli nie 12 i 9 to ile tak naprawdę jest cyfr na tarczy zegara? Poprawna odpowiedź, którą powinien podać każdy to 15! Warto tę łamigłówkę spożytkować oraz częściej pobudzać swój mózg do wyzwań logicznych, a z pewnością poczujesz się niczym bystrzak. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także