ZagadkiLogiczneInternauci wskazują pochopnie. Ta zagadka zrobiła burzę w sieci

Internauci wskazują pochopnie. Ta zagadka zrobiła burzę w sieci

Czy jesteś w stanie rozwiązać tę zagadkę?
Czy jesteś w stanie rozwiązać tę zagadkę?
Źródło zdjęć: © Canva | Genialne

08.03.2024 13:12

To jedna z tych mylących zagadek matematycznych, która może i wygląda banalnie, ale sprawia wiele kłopotów. Ta zagadka podzieliła internautów, a większość osób nie była w stanie wskazać poprawnego rozwiązania. Jaki jest jej prawidłowy wynik? Wyjaśniamy.

Matematyka to jeden z najbardziej znienawidzonych przedmiotów szkolnych. Zajęcia bywały nudne, i co najgorsze trudne. Większość matematyków nie była w stanie wytłumaczyć przedmiotu w przystępny sposób, dlatego nie wspominamy lekcji zbyt dobrze.

Mimo to, raz na jakiś czas warto wykonać kilka obliczeń. To doskonały trening umysłu, który uczy nas logicznego i krytycznego myślenia. Jeśli masz chwilę wolnego czasu, rozwiąż tę zagadkę. Choć wygląda na prostą, może sprawić dużo kłopotów. Większość ludzi miała problem z podaniem dobrej odpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagadka, która podzieliła internautów. Jak ją rozwiązać?

Pływamy, biegamy, ćwiczymy, chodzimy na siłownie. Dbamy o ciało, jak tylko umiemy, jednak większość z nas zapomina o treningu umysłu. Jednym z najlepszych ćwiczeń dla mózgu są zagadki matematyczne. Rozwiązywanie zadań rozwija sprawność poznawczą, a także poprawiają pamięć i koncentrację. To doskonały sposób, aby zachować sprawność umysłu na długie lata.

W internecie można znaleźć wiele zagadek matematycznych, które rozwiązywane są zarówno przez fanów matematyki, jak i miłośników łamigłówek logicznych. Jedna z takich zagadek wywołała niemałe poruszenie wśród internautów, bowiem podane przez nich wyniki, znacznie różniły się od siebie.

Co to za zagadka? To zero do potęgi zerowej. Uczyliśmy się o tym jeszcze w szkole podstawowej. Nie można mnożyć czy dzielić przez zero. Czy ta reguła dotyczy też potęgowania, które jest pochodną mnożenia? Nie. Każda liczba naturalna, która zostaje podniesiona do potęgi zerowej, wynosi jeden. To jedna z najważniejszych zasad w matematyce, na której wyłożył się niejeden uczeń.

Jakie jest prawidłowe rozwiązanie zagadki?

W tej zagadce potęgowaną liczbą jest zero. Jaki jest więc prawidłowy wynik? Okazuje się, że nie jest to zero ani jeden, jak wskazywała większość internautów. W tym przypadku podanie prawidłowego wyniku jest zwyczajnie niemożliwe, bowiem zero do potęgi zerowej jest tzw. równaniem nieoznaczonym. Zera nie można pomnożyć, podzielić, podnieść do potęgi czy wyciągnąć z niego pierwiastka.

Nie istnieje żadna liczba, która byłaby równa zeru i jedynce, dlatego też to równanie nie ma rozwiązania. Czym jest "równanie nieoznaczone"? Nauczyciele mówią, że wynik takiego równania ma nieskończenie wiele rozwiązań. Jak widać, nawet tak prosta zagadka matematyczna potrafi zaskoczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także