Im człowiek starszy, tym niższą ma inteligencję? Chodzi o konkretny rodzaj
Słyszeliście o płynnej inteligencji? Przejawia się kilkoma charakterystycznymi cechami i jest zdeterminowana przez czynnik biologiczny. Niestety z wiekiem płynna inteligencja ulega powolnemu zanikaniu. Po czym poznać osobę o takiej inteligencji?
Inteligencja płynna jest jednym z trudniejszych w zdefiniowaniu elementów osobowości człowieka. To inteligencja zdeterminowana przez czynnik biologiczny, genetyczny. Jest utożsamiana z wrodzoną inteligencją, inteligencją niewyuczoną, szybkością procesów umysłowych oraz z tempem i jakością przesyłania impulsów nerwowych w neuronach.
Osoby, które charakteryzują się wysoką płynną inteligencją, wyróżniają się szybkim przystosowaniem do nowych sytuacji. Tacy ludzie mają również łatwość w przyswajaniu wiedzy. Dodatkowo potrafią ją bardzo dobrze wykorzystać w praktyce. Co ciekawe, w odniesieniu do płynnej inteligencji teoria badacza Raymonda Cattella zakłada, że ludzi można podzielić na dwie specjalne grupy: tych, którzy potrafią szukać nowych rozwiązań bez wcześniej nabytej wiedzy oraz tych, którzy rozwiązując problemy, opierają się wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu. Do jakiej grupy ty należysz?
Kim są osoby posiadające inteligencję płynną?
Według ekspertów, inteligencja płynna jest uwarunkowana genetycznie. Należy mieć świadomość, że jej wysoki poziom zależy od właściwości fizjologicznych struktur nerwowych. Osoby o wysokiej inteligencji płynnej charakteryzują się zdolnością do abstrakcyjnego myślenia. Świetnie radzą sobie w wymagających sytuacjach, które potrzebują elastycznego myślenia i kreatywności.
Takie osoby mają niezwykłą łatwość w rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek. Są również wielozadaniowe, bardzo szybko przetwarzają też nowe informacje. Płynna inteligencja ujawnia się podczas testów inteligencji. Są konstruowane w taki sposób, aby badany nie mógł odwołać się do znanych wzorców zachowań i powielać reakcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy wiesz, że... Ukryte funkcje znanych rzeczy
Płynna inteligencja objawia się przede wszystkim w czasie rozwiązywania zadań niewerbalnych, w których liczy się szybkość reagowania na zmianę. Może to być np. układanie klocków czy zdolność obracania figur w wyobraźni. Przydatne do ujawnienia płynnej inteligencji może być również rozwiązywanie testów słownikowych. To może być przykładowo test ilości znanych słów. Warto podkreślić, że płynna inteligencja osiąga swoje maksimum pod koniec okresu dojrzewania. Zazwyczaj trwa to do 25 roku życia.
Płynna inteligencja z wiekiem maleje?
Inteligencja płynna zależy głównie od czynników genetycznych. Badacze przyznają, że wraz z naturalnymi procesami starzenia w naszym organizmie zachodzą też zmiany wpływające na płynną inteligencję. Czym jesteśmy starsi, tym płynna inteligencja może maleć między innymi pod wpływem procesu utraty komórek nerwowych. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Płynną inteligencję zastępuje inteligencja skrystalizowana, która jest oparta na zgromadzonej wiedzy i doświadczeniach.