NewsyPowiedz mi, jak jesz pizzę, a ja powiem ci, jakim jesteś człowiekiem

Powiedz mi, jak jesz pizzę, a ja powiem ci, jakim jesteś człowiekiem

Cztery sposoby jedzenia pizzy.
Cztery sposoby jedzenia pizzy.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | TOMASZ TRULKA FOTOGRAFIA
21.01.2024 10:20

Kto nie kocha pizzy! Okazuje się, że według ekspertów to, w jaki sposób jemy pizzę, jest znacząco powiązane z naszą osobowością. To jednak nie wszystko. Wykazano, że istnieją aż cztery różne sposoby jedzenia pizzy. Jaki ty preferujesz i co to o tobie mówi?

Pizza na całym świecie uważana jest za jeden z głównych symboli Włoch. Historia tej potrawy liczy tak naprawdę setki lat. Za miejsce jej powstania uznaje się Neapol, gdzie przyrządzał ją właściciel pierwszych pizzeri - Raffaele Esposito. Obecnie pizza jest nieodłączną częścią ludzkiej kultury. Ciekawostką jest, że w 2017 roku w Korei Południowej, podczas spotkania Międzyrządowego Komitetu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, zebrano 2 miliony podpisów, dzięki którym uznano sztukę i tradycję przygotowywania pizzy neapolitańskiej niematerialnym dziedzictwem UNESCO. Teraz eksperci udowadniają, że to, w jaki sposób jemy pizzę bardzo wiele mówi o typie naszej osobowości.

To, jak jesz pizzę zdradza twój charakter

Według badań przeprowadzonych przez behawiorystkę Patti Wood, która jest wykładowczynią na Uniwersytecie Emory w Atlancie wynika, że jeśli przed ugryzieniem kawałka pizzy składasz go na pół, to prawdopodobnie jesteś osobowością dominującą. Taka natura charakteryzuje się otwartością, zadaniowością, a także skłonnościami do wyzwań, impulsywności i ryzyka. Zazwyczaj takie osoby to doskonali liderzy, ale wymagają kontroli, ponieważ dla nich liczy się głównie osiągnięcie celu. Taki typ osobowości charakteryzuje się również tendencją do mniejszej wydajności i częstym znudzeniem podejmowanymi czynnościami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Używając sztućców, zwracasz uwagę na bezpieczeństwo

Inny sposób na zjedzenie pizzy, to zabieranie się w pierwszej kolejności za jej brzegi. Według obserwacji behawiorystki Patti Wood taki sposób jedzenia zazwyczaj stosują ludzie charakteryzujący się osobowością nakłaniającą. Są to osoby, które cechuje pewnego rodzaju magnetyzm oraz głośny sposób bycia. Zdaniem ekspertów ludzie ci mają skłonności do dramatyzowania. Dodatkowo zazwyczaj są to osoby bardzo kreatywne.

Z kolei ludzie, którzy konsumują pizzę nożem i widelcem mają osobowość podporządkowaną. Takich ludzi wyróżnia powściągliwość w działaniu oraz potrzeba bycia poprawnym niezależnie od sytuacji. Dla osób z osobowością podporządkowaną najważniejsze są poczucie bezpieczeństwa oraz dobro ogółu.

Jeśli jesz pizzę swobodnie, to jesteś perfekcjonistą

Ostatnią grupą są osoby, które jedzą pizze swobodnie rękami i wcale nie zwracają uwagi, z której strony zaczynają lub kończą gryźć swój kawałek. Badacze przypisują tę metodę ludziom z tak zwaną osobowością rozważną. Osoby te charakteryzują się przywiązaniem do znanych i bezpiecznych schematów, a także powściągliwością w wyrażaniu swoich opinii, uczuć. Są także perfekcjonistami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także