DomRośliny doniczkoweJak przesadzić kaktusa? Zastosuj patent, a wcale się nie pokłujesz

Jak przesadzić kaktusa? Zastosuj patent, a wcale się nie pokłujesz

Jak przesadzić kaktusa?
Jak przesadzić kaktusa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Marcin Łazarczyk

04.02.2024 15:17, aktual.: 28.04.2024 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią przesadzanie roślin. Nie ma w tym żadnej filozofii. Chyba, że mamy w domu kaktusa. W tym przypadku zmiana ziemi stanowi ogromne wyzwanie. Na szczęście jest na to sposób. Wyjaśniamy, jak przesadzić kaktusa.

Kaktus to popularna roślina doniczkowa. Cenimy ją za wyjątkowy wygląd, ale też za łatwość w uprawie. Ten kwiat przetrwa nawet największe susze i jest polecany osobom, które "nie mają ręki" do roślin. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o niego dbać.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przesadzanie. Z uwagi na kłujące igły może być to problematyczne. Na szczęście jest na to sposób. Wyjaśniamy, jak przesadzić kaktusa i nie uszkodzić sobie przy tym rąk.

Jak pielęgnować kaktusa?

Kaktus naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej i Południowej. Należy do rodziny kaktusowatych, która liczy aż 2 tys. różnych gatunków. Roślina gromadzi wodę w grubym pędzie, który przejął rolę liści. Ciernie wytworzyły się nie bez powodu, bowiem chronią one pęd przed parowaniem i nadmierną utratą wody.

Uprawa kaktusa w warunkach domowych jest naprawdę prosta. Roślina polecana jest początkującym ogrodnikom, a także osobom, które "nie mają ręki" do roślin. Najważniejszym aspektem dbania o kaktusy jest ziemia. Powinna być lekka, przepuszczalna, o lekko kwaśnym bądź obojętnym odczynie. Kwiat powinien znajdować się w doniczce z drenażem, który zapobiegnie ewentualnemu przelaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sukulent powinien mieć stały dostęp do mocnych promieni słonecznych. Postaw go na dobrze oświetlonym parapecie lub tuż przy dużym oknie. Trzymaj kaktusa z dala od źródła wilgoci, bowiem nadmiar wody może doprowadzić do gnicia rośliny.

Jak przesadzić kaktusa? Poznaj banalny trik

Kaktus to nietypowa roślina. W przeciwieństwie do większości kwiatów doniczkowych nie przepada za zbyt częstym przesadzaniem. Młode kaktusy powinno przesadzać się nie częściej niż raz na dwa lata, zaś starsze okazy raz na pięć lat. Jeśli jednak w ziemi pojawią się szkodniki, niezwłocznie zmień roślinie ziemię.

Chcesz przesadzić kaktusa? Nie rób tego w okresie kwitnienia rośliny, bowiem może się to negatywnie odbić na jej kondycji. Najlepszym momentem na zmianę ziemi jest przełom stycznia i lutego. Zaplanuj to z tygodniowym wyprzedzeniem. Pamiętaj, aby w tym czasie nie podlewać rośliny.

Jak przesadzić kaktusa, który pokryty jest kłującymi cierniami? Nie zapomnij włożyć rękawiczek. Przyda ci się jeszcze jeden przedmiot, który z pewnością masz w domu lub w skrzynce na listy. Tym przedmiotem jest stara gazeta. Wystarczy, że złożysz ją w podłużny pasek i owiniesz nim roślinę, a następnie odwrócisz doniczkę do góry nogami i delikatnie wyjmiesz roślinę. W ten sposób nie będziesz mieć styczności z cierniami, które mogłyby podrażnić skórę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także