Balkon i ogródOgródJak zwalczyć ćmę bukszpanową? Larwy już się budzą

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Larwy już się budzą

Przyroda powoli budzi się do życia, a wraz z nią szkodniki takie jak ćma bukszpanowa. Młode robale sieją prawdziwe spustoszenie. Trzeba działać jak najszybciej, bowiem pierwsze larwy zaczynają już żerować na bukszpanach.

Żerująca ćma bukszpanowa
Żerująca ćma bukszpanowa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Henryk Niestrój

28.02.2024 10:23

Ćma bukszpanowa to niewielki szkodnik, który atakuje bukszpany. Młode larwy błyskawicznie rozprzestrzeniają się po krzewie, siejąc prawdziwe spustoszenie. Żerują na liściach i młodych pędach, doszczętnie niszcząc roślinę.

W jakich miesiącach atakuje ćma bukszpanowa? Ten okres przypada na wczesną wiosnę, jednak larwy już teraz zaczynają się budzić. To ostatni moment, żeby uchronić się przed atakiem szkodników. Kiedy pryskać bukszpan, żeby zabezpieczyć roślinę przed ćmą? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa nazywana jest także ćmą azjatycką. Jeszcze 15 lat temu Europejczycy nie mieli pojęcia o jej istnieniu. Szkodnik pojawił się na naszym kontynencie w wyniku importu towarów z Azji. Ćma rozprzestrzeniła się tak szybko, że w przeciągu trzech lat opanowała całą Europę.

Dorosła ćma bukszpanowa jest największym europejskim przedstawicielem gatunku wachlarzykowatych. Przypomina raczej motyla niż ćmę. Wyróżnia się dużymi, fioletowymi skrzydłami, które zdobi charakterystyczny półksiężyc. Największe zagrożenie stanowią larwy. Jak je rozpoznać? To długie, jasnozielone gąsienice o czarno-białych paskach ciągnących się wzdłuż ciała. Szkodniki bytują w głębi krzewów i trudno dostrzec je gołym okiem.

Jeśli zauważyłeś, że na bukszpanie pojawiły się cienkie, białe pajęczyny, a niektóre liście wyglądają, jakby były nadgryzione, to znak, że roślina została zaatakowana przez ćmę bukszpanową. Szkodnik mnoży się w zastraszającym tempie. Trzeba działać jak najszybciej. W innym wypadku bukszpan może obumrzeć jeszcze przed latem.

Z czego zrobić oprysk na ćmę bukszpanową?

Walka z ćmą bukszpanową nie należy do najłatwiejszych, bowiem szkodnik jest wyjątkowo odporny. Tutaj liczy się przede wszystkim czas. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Przygotuj domowy oprysk, który pozbędzie się zarówno larw, jak i ich jaj. Z czego zrobić oprysk na ćmę bukszpanową?

  • Z sody oczyszczonej i wody. Soda nie uszkodzi rośliny, za to pozbędzie się żerujących larw. Przygotowanie takiego oprysku jest banalnie proste. Litrową butelkę wypełnij wodą. Dodaj do niej łyżkę sody i łyżkę płynu do mycia naczyń. Całość dokładnie wymieszaj. Oprysk stosuj codziennie przez dwa tygodnie.
  • Z wody i octu. Ocet to mocny zawodnik, więc świetnie sprawdzi się w przypadku inwazji ćmy bukszpanowej. Jak przygotować oprysk? Pół litra wody wymieszaj z 4 łyżkami octu i 3 łyżkami oleju rzepakowego. Tak przygotowany środek jest od razu gotowy do użycia. Stosuj go codziennie przez co najmniej dwa tygodnie.
ćma bukszpanowaćmyogrodowe szkodniki