Jesteś młody, a czujesz się staro? Naukowcy znaleźli przyczynę
Czy często mimo młodego wieku czujesz się bardzo zmęczony oraz po prostu stary? Nie jesteś w tym sam! Coraz więcej ludzi mimo bezsprzecznej młodości odczuwa brak sił oraz energii do codziennego funkcjonowania. Naukowcy znaleźli przyczynę takiego samopoczucia!
Istnieje takie powiedzenie: starość nie radość. Coś w tym jest, ponieważ wraz z wiekiem obniża się nasza sprawność fizyczna, robimy się słabsi i mamy dużo mniej energii oraz chęci do podejmowania różnych działań. Oczywiście wraz z wiekiem zmienia się nie tylko nasza sprawność i siły witalne, ale również wygląd. Skóra ma coraz mniej kolagenu, więc pojawiają się zmarszczki oraz tracimy świeży i zdrowy wygląd skóry. Czasami jednak nawet młode osoby po prostu czują się staro. Na szczęście naukowcom udało się znaleźć przyczynę tego samopoczucia.
Dlaczego czujesz się staro?
Wielu młodych ludzi szuka przyczyny, dlaczego czują się staro. Na pewno znaczący wpływ na to mają prowadzony tryb życia oraz dieta. Naukowy odkryli jednak, że znaczący wpływ na odczuwanie bycia starym ma... stres. Co ciekawe stresowanie się ma wpływ również na nasz wygląd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tunelowanie świecy
Według badań młodzi ludzie wyglądają oraz czują się starzej właśnie w bardzo stresujące dni. W artykule zamieszczonym na stronie internetowej Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej można przeczytać o badaniach, którymi kierowała Shevaun Neupert. Badaczka zebrała dane, które dostarczają nam wiedzy na temat tego, że stres sprawia, iż młodzi dorośli czują się starsi, niż są w rzeczywistości.
Czujemy się starsi przez stres?
Każdy z nas chciałby opóźnić procesy starzenia. Niestety jak na razie nie wynaleziono złotego środka, który zapewni wieczną młodość. Starzenie się dotyczy nas wszystkim i jest naturalnym procesem. Niepokój budzi jednak fakt, że coraz więcej młodych ludzi odczuwa przesadne zmęczenie, brak energii lub po prostu czuje się staro. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać przyczynę tego zjawiska. Na potrzeby badań zebrano dane od 107 młodych osób w wieku od 18 do 36 lat. Średni wiek zebranych osób wynosił około 20 lat.
Uczestnicy codziennie wypełniali specjalne ankiety, które miały na celu uchwycić ilość doświadczanego stresu oraz jakie towarzyszyło im wtedy samopoczucie. - Kluczowym odkryciem było to, że w dniach, w których uczestnicy badania zgłaszali wyższy poziom stresu niż zwykle, zgłaszali również, że wyglądają i czują się starsi — komentuje prof. Shevaun Neupert dla uczelnianego serwisu news.ncsu.edu. Należy jednak podkreślić, że dotyczyły to tylko i wyłącznie osób, które przyznały, że w tym samym czasie miały także poczucie utraty kontroli nad swoim życiem.
Patenty na pozbycie się stresu
Większości z nas stres towarzyszy codziennie. W XXI wieku ludzie stresują się właściwie wszystkim. Nie wszystkie osoby zdają sobie jednak sprawę, że długo utrzymujący się silny stres może być bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Jak zatem skutecznie pozbyć się stresu? Przede wszystkim należy zaniechać narzucania sobie ciągłej presji. Trzeba również nauczyć się radzić sobie z porażkami i zrozumieć, że różne niepowiedzenia się po prostu zdarzają i są tak naprawdę częściom życia każdego człowieka.
W rozładowaniu stresu i nerwów na pewno pomoże ci uprawianie sportu, znalezienie jakieś miłej dla ciebie pasji, spędzenie produktywnego czasu z osobami, które kochasz lub lubisz oraz... wysypianie się. Dobry jakościowo sen i odpoczynek są czynnością nadrzedną jeśli chodzi o zregenerowanie organizmu i pozbycie się stresu.
Źródła: news.ncsu.edu, Mental Healt Science: "The Effect of Control Beliefs on the Relationship between Daily Stressors and Subjective Age in Younger Adults", Sofia E. Lee, Shevauna D. Neuperta.