Wyzwanie matematyczne na miarę Pitagorasa. Wynik jest jeden, choć ścieżki są dwie
Wyzwania lubi każdy, ale za tymi matematycznymi nie wszyscy przepadają. Trudne działania, wzmożone myślenie oraz nerwy wprawiają nas w zły nastrój, co finalnie i tak nie przynosi poprawnego wyniku. To równanie wywołuje masę kłopotów, a ile osób, tyle różnych sposobów obliczeń. W przypadku tego zadania mamy ich aż dwa, ale poprawny wynik jest tylko jeden.
15.03.2024 13:08
Łamigłówki matematyczne to solidne treningi nie tylko mózgu, ale także naszej cierpliwości i wiedzy ze szkoły podstawowej. Wielu zbyt odważnie podchodzi do wyzwań matematycznych, a to kończy się fiaskiem lub rzuceniem obliczeń w kąt. Czy istnieje skuteczny sposób, aby przechytrzyć "królową nauk"? Zanim podasz odpowiedź, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.
Na czym polega to wyzwanie matematyczne?
Widoczne na obrazku równanie matematyczne tylko na pozór wydaje się trudne, a tak naprawdę poradzi sobie z nim każde dziecko. Takie przykłady rozwiązuje się w szkole, natomiast dla dorosłych stanowią nieprawdopodobne wyzwanie matematyczne, któremu nie dają rady. Większość śmiałków podczas rozwiązywania zapomina o jednej istotnej kwestii, inni zaś mają tylko złudne wrażenie, że coś wiedzą. Przepis na poradzenie sobie z tym wyzwaniem jest prosty, a zamiast kłótni o wynik, lepiej o czymś sobie przypomnieć...
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W matematyce nie ma miejsca na kompromis lub dowolną interpretację łamigłówek, ponieważ odpowiedź jest zawsze tylko jedna. Kluczem do uproszczenia sobie tego wyzwania jest tak naprawdę zaledwie jedna reguła, która jest równie często zapominana. Zasady prawidłowej kolejności wykonywania działań to tak naprawdę nie sztywna definicja z podręcznika, ale podstawa podstaw, o której podczas łamigłówek lub zagadek matematycznych nie możemy zapominać.
Jak obliczyć i wygrać z wyzwaniem matematycznym?
Czy pamiętasz, jaka powinna być poprawna kolejność wykonywania zadań? Jeśli nie, to mamy dla ciebie szybką ściągę, która błyskawicznie odświeży twoje szare komórki. Od czego zawsze zaczynamy obliczenia? Na pierwszy ogień zawsze powinniśmy obliczać działania w nawiasach, a dopiero potem łapać się za pierwiastkowanie i potęgowanie, które rozwiązujemy od lewej do prawej. Dopiero trzecie w kolejności reguł gry matematycznej jest mnożenie oraz dzielenie, a na samym końcu dodawanie i odejmowanie. Czy po tej błyskawicznej lekcji matematyki wyzwanie matematyczne nadal wydaje ci się trudne?
Teraz bez większych problemów możesz zacząć obliczenia, które należy rozpocząć od nawiasu, a dzięki temu nasze wyzwanie matematyczne zyska postać 3+4x7. W kolejnym kroku czeka nas mnożenie, a następnie dodawanie, a dzięki temu uzyskamy wynik 31. Z pewnością zastanawiasz się, czy istnieje równie skuteczny sposób na uzyskanie popranego wyniku z pominięciem poprawnej kolejności wykonywania działań.
Ten patent jest równie niezawodny, a wystarczy zacząć od mnożenia. Wykonajmy działanie odwrotne do wyłączenia liczby przed nawias. Wtedy wyzwanie matematyczne będzie wyglądać tak: 3+4x9-4x2, co przeraża nas tylko na pozór. Dzięki szybkiemu obliczeniu bez kalkulatora uzyskamy: 3+36-8, a wtedy działanie pójdzie nam jak z płatka. Na końcu tego wyzwania matematycznego czeka na nas meta pod wynikiem 31!