PoradyDomowe trikiŁupiny czosnku rzucam na warzywa. Rozwiązuję problem i oszczędzam pieniądze

Łupiny czosnku rzucam na warzywa. Rozwiązuję problem i oszczędzam pieniądze

Dlaczego warto zbierać łupiny z czosnku?
Dlaczego warto zbierać łupiny z czosnku?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Nungning20

09.02.2024 17:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wszyscy mają świadomość, ale czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Ta bylina ma niezwykle szerokie zastosowanie w domu i w ogrodzie. Okazuje się, że łupiny czosnku również mogą być bardzo przydatne. Sprawdź, dlaczego nie warto uch wyrzucać!

Warto podkreślić, że czosnek został zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia, jako lek. Zawdzięcza to swojemu unikalnemu składowi. Otóż znajduje się w nim ponad 100 aktywnych substancji. Przede wszystkim czosnek ma działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Nasze babcie i mamy od dawna stosowały go przy różnych przeziębieniach w celu wzmocnienia odporności. Czosnek wpływa także pozytywnie na układ pokarmowy oraz regularnie stosowany może mieć wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. To jednak nie wszystko. Warzywo to ma szerokie zastosowanie również w domu oraz ogrodzie. Jak się okazuje, jego łupiny mogą się bardzo przydać!

Do czego mogą przydać ci się łupiny czosnku?

Okazuje się, że obierki z czosnku również mogą odgrywać znaczącą rolę w naszym życiu. Nie warto ich wyrzucać, ponieważ podobnie jak ząbki tego warzywa, łupiny czosnku zawierają liczne witaminy oraz kwercynę i pektynę. Mogą one wpływać między innymi na obniżenie w organizmie cholesterolu. Łupiny czosnku pomagają również we wzmocnieniu naczyń krwionośnych oraz wykazują działanie oczyszczające organizm z toksyn. To jednak nie wszystko. Według ekspertów obierki z czosnku przyspieszają również metabolizm. Jak więc można je wykorzystać, aby najlepiej móc cieszyć się ich zbawiennym działaniem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Połóż łupiny czosnku na warzywach

Nie wszyscy mają świadomość, ale z łupin czosnku można także przygotować domowy koncentrat do warzyw. Jeżeli więc zależy ci na przedłużeniu przydatność do spożycia twoich przechowywanych warzyw, to warto na nie rozsypać łupiny czosnku! Zabieg ten skutecznie uchroni twoje warzywa przed wczesnym gniciem.

Przygotuj inhalację z łupin czosnku

Jeśli twój nos jest bardzo zakatarzony to świetnym i domowym sposobem na jego odetkanie i szybką ulgę jest przygotowanie inhalacji z łupin czosnku. Ta sprawdzona kuracja polega na wysypaniu na rozgrzaną patelnię łupin czosnku i wdychaniu powstających w tym procesie oparów. Najlepiej jeśli będziesz wykonywać ten zabieg przez co najmniej 5 minut. Sposób ten może wydawać ci się trochę dziwny, jednak inhalacja łupinami czosnku działa odkażająco na układ oddechowy oraz może pomóc złagodzić kaszel. Dla lepszych efektów zabieg warto powtarzać przez kilka dni.

Łupiny czosnku na podrażnioną skórę

Jeżeli twoja skóra jest podrażniona i wrażliwa to dobrym sposobem ukojenia bólu będzie przygotowanie specjalnego naparu z łupin czosnku. Jego zrobienie jest bardzo proste. Wystarczy, że wrzucisz łupiny do niewielkiego garnka i zagotujesz je pod przykrywką przez około 15 minut. Następnie koniecznie odczekaj 12 godzin i przecedź zagotowane wcześniej łupiny. Ostatnim krokiem jest delikatne wtarcie w podrażnioną skórę gotowego naparu. Najlepiej jeśli zrobisz to za pomocą nasączonego wacika kosmetycznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także