NewsyZastanawiałeś się, ile waży gniazdo bociana? Nawet ornitolodzy nie kryją zdziwienia

Zastanawiałeś się, ile waży gniazdo bociana? Nawet ornitolodzy nie kryją zdziwienia

Bocianie gniazdo.
Bocianie gniazdo.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Suchyk
23.02.2024 13:34

Polskie bociany właśnie kończą swoje egzotyczne wakacje i wracają do gniazd w Polsce. Pierwszych osobników można spodziewać już na początku marca. Ciekawostką jest jednak, ile tak naprawdę waży gniazdo bociana. Dane są dla wielu zaskakujące!

Bociany to wyjątkowe i ważne dla Polaków ptaki. W naszym kraju, z racji zagrożenia wyginięciem, podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Warto podkreślić, że bociany są częścią wielu wierzeń, przesądów. Starożytni Egipcjanie oraz tureccy muzułmanie oddawali bocianom cześć. W ludowych, słowiańskich wierzeniach ptaki te były uważane za zwiastuny przynoszące szczęście, dobry urodzaj oraz błogosławieństwo w rodzinie. Do dziś zobaczenie bociana jest w naszym kraju uważane za dobrą i pomyślną wróżbę. Bocian bez wątpienia jest symbolem polskiego krajobrazu oraz wsi. Jest także zwiastunem wiosny. Gniazdo bociana, które znajduje się na konkretnym domu, również symbolizuje błogosławieństwo. Ile tak naprawdę może ważyć takie gniazdo?

Jak i gdzie bociany budują swoje gniazdo?

Bociany do budowy swojego gniazda wykorzystują w większości suche patyki oraz gałęzie. Są one układane na kształt pierścienia. Wyściółka jest drobnym materiałem i zazwyczaj składa się z siana, torfu i słomy. Bociany często wykorzystują również znalezione odpady. Są to między innymi różne szmaty, folie czy papiery. Gniazdo dla ptaków odgrywa olbrzymią rolę. Jest miejscem ich zamieszkania, wykluwania się piskląt oraz służy wielu pokoleniom. Bociany po powrocie z ciepłych krajów często naprawiają uszkodzone przez zimę gniazda. Zdarza się, że pomagają im w tym również ludzie.

Ptaki te zakładają swoje siedliska wysoko. Najczęściej na jakiś słupach, dachach, kominach domów. W pobliżu musi się jednak znajdować pożywienie. Zazwyczaj są to okoliczne tereny podmokłe, łąki czy rzeki, gdzie bociany mogą polować np. na żaby, gryzonie, węże, jaszczurki czy owady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile waży bocianie gniazdo?

Oczywiście nie da się określić dokładnej i standardowej wagi wszystkich bocianich gniazd. Każde siedlisko jest inne. Jednak według ekspertów początkowa waga bocianiego gniazd może wynosić około 100 kilogramów. Z racji tego, że ptaki te poddają swoje siedliska ciągłym modernizacjom, to po pewnym czasie gniazda mogą się znacznie powiększyć i ważyć nawet od 400 do 500 kilogramów. Ciekawostką jest, że podczas ogólnopolskich badań, ornitologom udało się natrafić na gniazdo, którego konstrukcja ważyła ponad tonę. Jeśli chodzi o średnicę, to zazwyczaj waha się ona między 90 a 200 centymetrów. Natomiast wysokość gniazda może przekroczyć nawet 200 centymetrów. Dowodzi to tego, że bocianie gniazda mogą osiągać naprawdę bardzo duże rozmiary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także