PoradyDomowe trikiMałe muszki wylatują z odpływu? Sposobem przegonisz ćmianki

Małe muszki wylatują z odpływu? Sposobem przegonisz ćmianki

Tak pozbywam się ćmianek, czyli małych muszek
Tak pozbywam się ćmianek, czyli małych muszek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Petra Richli
12.04.2024 16:20

Te z pozoru niegroźne małe muszki mogą solidnie dać w kość, szczególnie kiedy zaczynają beztrosko latać po domu. Wiele osób ma problem z rozpoznaniem ich jako mole, a może ćmy lub inne muchówki, co jest kluczowe do wytępienia. Jak pozbyć się ćmianki? Dzięki temu ta mała muszka odleci w siną dal!

Jeśli nigdy do tej pory nie słyszałeś o ćmiankach, to jesteś szczęściarzem, ponieważ te owady w domu nie są niczym przyjemnym. Najczęściej można je spotkać w kuchniach, gdzie rozgaszczają się na dobre, a nawet składają larwy, co nie wróży zbyt dobrze. Z tego powodu koniecznie dowiedz się, jak pozbyć się ćmianek!

Skąd się biorą ćmianki w domu?

Nikt nie zaprasza do własnego mieszkania ćmianek, a co więcej, wpraszają się one do domu same. Najbardziej lubią żerować blisko odpływów. Tym małym muszkom szczególnie dobrze żyje się w ściekach, gdzie zalegają resztki, które są dla nich podstawowym pokarmem. Równie często ćmianki osiedlają się w kanalizacji łazienkowej, a ich obecność może mieć poważne konsekwencje, ponieważ owady te przenoszą szkodliwe patogeny. Wielu nie wie, jak je rozpoznać, a przecież wcale nie są tak małe, aby ich nie zauważyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ćmianki przypominają ćmy, ale są od nich o wiele mniejsze i posiadają charakterystycznie zaokrąglone skrzydła, po których można z łatwością je rozróżnić. Inni bardzo często biorą te małe muszki za mole, a przecież tamte szkodniki siedzą w szafie lub w produktach sypkich, a nie w rurach. Jeśli masz podejrzenia, że w twoim domu żerują ćmianki, to z łatwością rozpoznasz je po larwach, które są małe, czarne i najczęściej żyją blisko odpływów.

Czy te małe muszki mogą ugryźć? Nie ma powodów do najmniejszych obaw, ponieważ owady te interesuje tylko spokojne życie i resztki w kuchennych i łazienkowych odpływach. Ćmianka może jednak być zagrożeniem ze względu na przenoszenie bakterii E. coli z miejsc, w których żeruje.

Jak zwalczyć ćmianki w domu?

Z pewnością zastanawiasz się, jak skutecznie pozbyć się tych małych muszek z domu, a to zadanie tylko z pozoru wygląda na trudne. Wiele osób zaleca złapanie za środki owadobójcze, które przeznaczone są na mole oraz ćmy. Używanie chemicznych specyfików nigdy nie powinno być pierwszym wyborem, ponieważ może nam tylko zaszkodzić i wywołać jeszcze większe problemy. W przypadku żerowania ćmianek dobrze byłoby usunąć z odpływu resztki, które je przyciągają, a do tego warto przygotować domowy udrażniacz w postaci zagotowanej wody oraz octu. Takie połączenie błyskawicznie usunie małe muszki z kanalizacji. 

Znakomite efekty w wyproszeniu ćmianek da domowa mieszanka trzech specyfików, które z pewnością masz w domu. Do miski wsyp 1/4 szklanki boraksu oraz soli i wlej 1/2 szklanki octu, a następnie wlej do odpływu. Dopiero po 10 minutach zalej całość 1 litrem wrzątku, co daje gwarant, że małe muszki znikną na dobre. 

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także