Balkon i ogródOgródMasz w ogrodzie borówki? Zrób w lutym, a latem zbierzesz pełne skrzynki owoców

Masz w ogrodzie borówki? Zrób w lutym, a latem zbierzesz pełne skrzynki owoców

Przycinanie borówki amerykańskiej to obowiązkowy zabieg na wiosnę
Przycinanie borówki amerykańskiej to obowiązkowy zabieg na wiosnę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FotoHelin
18.02.2024 16:44

Wiosna tuż, tuż. W ostatnich dniach pogoda w wielu rejonach Polski nas rozpieszcza. Wysokie temperatury spowodowały wybudzenie natury. Warto więc już teraz zadbać o swój ogród, szczególnie jeśli uprawiasz borówki. Sprawdź, jakie prace warto wykonać!

Borówka amerykańska nazywana jest również borówką wysoką. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jej uprawę rozpoczęto dopiero początkiem XX wieku. To krzew z rodziny wrzosowatych, który występuje również w Azji oraz w Europie. W Polsce borówka amerykańska jest bardzo popularnym i lubianym krzewem owocowym. Duży wpływ na jego rozpowszechnienie mają na pewno łatwość w uprawie oraz obfite plony.

Niestety wielu pasjonatów ogrodnictwa zapomina, że przy uprawie borówki amerykańskiej trzeba również dbać o regularną pielęgnację krzewu. Kluczowym zabiegiem jest na pewno przycinanie. Borówka amerykańska zazwyczaj kwitnie późną wiosną i owocuje przez kilka tygodni. Kiedy więc jest najlepszy czas na przycinanie borówki amerykańskiej?

Dlaczego należy regularnie przycinać borówkę amerykańską?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale uprawa borówki amerykańskiej wiąże się z koniecznością regularnego przycinania. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ pozytywnie wpływa na kondycję krzewu oraz ogólną jakość późniejszych plonów. Każdy pasjonat ogrodnictwa powinien więc po zimie usunąć wszystkie gałązki, w których potencjalnie może rozwinąć się choroba lub jakieś pasożyty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od czasu do czasu trzeba również zrobić w krzewie specjalne prześwity. Ma to na celu pobudzenie głębszych partii borówki do szybszego wzrostu, czyli obudzenie nowych pędów do rozkrzewienia się. Czasami trzeba również postawić na odważniejsze działanie. Jest to radykalne cięcie. Polega ono na wycięciu dużej części krzewu. Dzięki temu zabiegowi borówka amerykańska młodnieje i ma zapewnioną dobrą regenerację.

Kiedy i jak powinno się przycinać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska może nie jest bardzo skomplikowana w swojej uprawie, ale na pewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na pewno nie wolno pomijać regularnego przycinania jej krzewu. Kiedy więc najlepiej zabrać się za przycinanie borówki amerykańskiej? Według ekspertów z dziedziny ogrodnictwa cięcie łodyg borówki można przeprowadzać w ciągu całego roku. Najlepiej jednak zdecydować się na wykonanie tego zabiegu wczesną wiosną lub nawet wcześniej. Druga połowa lutego będzie więc idealnym terminem. Dzięki wczesnemu zadbaniu o podcięcie, twoja borówka będzie intensywnie kwitła, a później owocowała.

Należy pamiętać, że nie każdy krzew borówkowy można radykalnie przycinać. Najbezpieczniej jest więc wykonać tzw. cięcie sanitarne. Na czym ono dokładnie polega? Przede wszystkim musisz pozbyć się wszystkich uszkodzonych lub przemarźniętych pędów. Trzeba usunąć również łodygi, które są położone na ziemi albo krzyżują się z tymi prawidłowo rosnącymi. Do przycinania użyj najlepiej ogrodniczego sekatora lub specjalnych nożyc. Nie zapomnij też o ochronnych rękawicach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także