Balkon i ogródOgródNie chcesz, by koniczyna szpeciła trawnik? Zacznij działać, nim się pojawi

Nie chcesz, by koniczyna szpeciła trawnik? Zacznij działać, nim się pojawi

Tak likwiduję koniczynę na trawniku
Tak likwiduję koniczynę na trawniku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | jpjariz

16.03.2024 21:48

Koniczyna, szczególnie ta czterolistna, przynosi nam szczęście i dobrze wróży na przyszłość. Każdy chciałby ją mieć, ale problem zaczyna się, kiedy w naszym ogrodzie pojawia się koniczyna odbierająca trawnikowi urok. Jak się pozbyć takiej koniczyny? Już teraz możesz zapobiec problemowi.

Bardzo często koniczyna pojawia się na naszych trawnikach sama, przez co zyskała sobie miano chwastu, który nie tylko wygląda źle, ale przede wszystkim niszczy gęste źdźbła trawy. Wiele osób uznaje ją za dobry omen, ale tylko wtedy, kiedy koniczyny w naszym ogrodzie jest mało. Pozostali uznają ją za naturalny medykament lub znakomitą paszę dla zwierząt gospodarskich, ale na tym kończą się jej zalety. Jak szybko zlikwidować koniczynę w trawniku? W tym przypadku kluczowy jest termin. 

Jak zlikwidować koniczynę?

W naszych ogrodach najczęściej pojawiają się dwie odmiany koniczyn, czyli czerwona lub biała. Obie rosną do blisko 50 cm oraz mają charakterystyczne ciemnozielone liście, ale najlepiej rozpoznać je po barwie kwiatów. Z pewnością widziałeś białe i urocze kwiatuszki koniczyny, które są tak naprawdę wilkiem w owczej skórze dla naszego trawnika. Nie inaczej jest w przypadku koniczyny czerwonej, która porasta ogród w odcieniach bordo lub fioletu. Te chwasty widać bardzo szybko, a co gorsza w błyskawicznym tempie mogą zająć cały trawnik, a wtedy zamiast gęstego zielonego dywanu, mamy łąkę zielska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, co w przypadku koniczyny na trawniku ma ogromne znaczenie. Koniczyna nie będzie rosła w dobrze przygotowanej ziemi pod wysiew trawnika, ale także w tej o odczynie zasadowym lub obojętnym, jak również w regularnie i odpowiednio pielęgnowanym trawniku. Jeśli na początku sezonu nie zadbamy o jego prawidłowe posprzątanie po zimie, to możemy być pewni, że zagości na nim koniczyna. Jak wtedy zlikwidować koniczynę? Czy oprysk na zielsko to jedyny sposób?

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika domowymi sposobami?

Wczesna wiosna to znakomity czas, aby skutecznie pozbyć się koniczyny trawnika. Do tego celu wcale nie potrzeba pary rękawiczek oraz krzepy, a sprytnych patentów. Większość ogrodników z pewnością zdecyduje się na herbicydy, które są niebywale skuteczną metodą walki z koniczyną. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu sięgać po chemiczne środki, kiedy możemy wykorzystać te naturalne.

Koniczynę najlepiej będzie spryskać domową mieszanką z trzech składników, a wystarczy zmieszać ze sobą 20 ml spirytusu, 2 szklanki wody oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki takiemu połączeniu koniczyna wręcz wyparuje z powierzchni trawnika. A kiedy pryskać nim koniczynę? Najlepiej wybrać słoneczny oraz suchy dzień, aby domowy oprysk miał szansę zadziałać najskuteczniej. Innym sposobem na zlikwidowanie koniczyny z trawnika jest rozsypanie nawozu w postaci kompostu lub posypanie przestrzeni piachem, ale również odkwaszenie gleby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także